Pojem rinitída (nádcha) vyjadruje zápalové postihnutie nosovej sliznice, ktoré sprevádzajú príznaky kýchania, výtoku z nosa a upchanie nosa. Pojmom chronická rinitída označujeme stav, kedy príznaky pretrvávajú aspoň hodinu denne po dobu 2 týždňov.
Klinická definícia alergickej rinitídy hovorí o súbore nosových príznakov, ktoré sú preukázateľne vyvolané expozíciou alergénom. Patofyziologicky je alergická rinitída typom chronickej rinitídy, ktorú podmieňujú humorálne aj celulárne alergické mechanizmy.
Kontakt s alergénom vyvolá alergický zápal nosovej sliznice u predtým senzibilizovaného jedinca. Senzibilizácia znamená prítomnosť alergénovo špecifickej protilátky (IgE) v sére alebo priamo v sliznici horných dýchacích ciest, viazanú na mastocyty.
Skorá fáza alergickej zápalovej reakcie je vyvolaná vazoaktívnymi mediátormi (histamín, prostaglandín a leukotrién). Tieto látky spôsobujú vazodilatáciu s extravazáciou plazmy, následkom čoho je sliznica nosa zdurená, začervenaná a tvorí sa vodový sekrét. Zápalové mediátory súčasne dráždia nervové zakončenia, čím provokujú svrbenie a kýchanie.
Obrázok 1: Klasifikácia alergickej nádchy podľa ARIA (Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma).
Neskorá fáza zápalu nastupuje po niekoľkých hodinách od expozície a je spojená aktiváciou celého radu buniek ako sú T-lymfocyty, mastocyty, bazofily, eozinofily, ale aj endotelové a epitelové bunky.
Typickými symptómami alergickej rinitídy sú predovšetkým výtok z nosa vodového charakteru (rinorea), svrbenie nosa, kýchanie a nosová obštrukcia (kongescia).
Základom terapie alergickej rinitídy je potlačenie histamínovej reakcie, ktorá sa dá dosiahnuť lokálnou aplikáciou nosových liekov s obsahom H1-antihistaminík (napr. azelastín), ktorá je v prípade potreby doplnená systémovým podaním H1-antihistaminík (napr. loratadín).
U perorálnych foriem je nástup účinku o niečo oneskorený v porovnaní s lokálnou aplikáciou, avšak vykazuje vyššiu intenzitu a dlhšie pôsobenie.
Obrázok 2: Schéma patofyzilógie alergickej nádchy a porovnanie symptómov alergickej a vírusovej rinitídy.
Najúčinnejšou protizápalovou terapiou je aplikácia nosových liekov s obsahom kortikoidov (napr. flutikazónu). Pri dlhodobom podávaní majú až dvojnásobne vyššiu účinnosť v porovnaní s perorálnymi H1-antihistaminikami.
V rámci doplnkovej liečby sa odporúča substitúcia zinkom, ktorá môže zmierňovať príznaky alergickej nádchy, resp. môže redukovať počet atakov počas sezóny. Možné je tiež podporné podávanie probiotík. Popri liečbe sa uplatňujú aj pomôcky na čistenie nosovej dutiny a bežnú nosovú hygienu.
Alergické dermatitídy a ekzémy
Alergia je prehnaná, neprimeraná reakcia imunitného systému organizmu na látky, s ktorými sa bežne stretávame v našom prostredí. Spôsobuje ju nesprávne aktivovanie protilátok zo skupiny imunoglobulínu E (IgE) vplyvom daného alergénu. Spektrum prejavov alergických reakcií je veľmi široké, a to od kožných reakcií alebo zmien na slizniciach až po anafylaktické reakcie, ktoré môžu postihnutého ohrozovať na živote.
Alergická reakcia je hypersenzitívna reakcia organizmu na antigény bežne prítomné v prostredí. Imunitná odpoveď je regulovaná aj neuroendokrinnými a psychickými vplyvmi, ako aj výživou.
Kontaktný kožný ekzém je neinfekčná zápalová dermatóza s maximom zmien v epidermis a koriu, vznikajúca u osôb so zmenenou reaktivitou kože. Pacient je senzibilizovaný predchádzajúcim kontaktom s vyvolávajúcou substanciou (kontaktným alergénom).
Opakovaným kontaktom s alergénom vzniká akútna alebo chronická zápalová kontaktná reakcia. Pri akútnom priebehu dominujú exudatívno-zápalové prejavy (erytrém, edém, mokvanie, krusty), pri chronickom priebehu proliferatívno-zápalové prejavy (erytrém, deskvamácia, lichenifikácia).
Obrázok 3: Podobnosti a rozdiely medzi atopickou a kontaktnou dermatitídou (www.verywellhealth.com).
Atopická dermatitída je chronické ochorenie, charakterizované recidivujúcim, zápalovým postihnutím kože, sprevádzané s torpídnym pruritom. Do klinického obrazu patrí suchosť kože (xeróza), ktorá je typickým prejavom zdravej aj postihnutej kože atopického pacienta.
Medzi akútne kožné dermatitídy s najčastejším výskytom patrí urtikária (žihľavka). Charakterizovaná je exantematickým výsevom typických eflorescencií, z ktorých primárnou je urtika v podobe ružového až červeného pupenca s pomerne presným ohraničením a výrazným pruritom. Niekedy sa urtikária označuje ako pseudoalergická kožná reakcia.
Osobitným typom alergických dermatitíd je solárna alergia (fotodermatóza). Ide o reakciu imunitného systému na slnečné žiarenie alebo arteficiálny slnečný zdroj. Kožné prejavy vznikajú na koži exponovanej UV žiareniu. Vo väčšine prípadov má charakter fototoxickej dermatitídy (zápalová reakcia nemá imunologický podklad), výrazne menej sa manifestuje ako fotoalergická reakcia (imunitná reakcia po kontakte s fotosenzibilizujúcou látkou).
Obrázok 4: Hlavné znaky diferenciálnej diagnózy urtikárie a iných kožných ochorení s podobnou symptomatológiou.
Základom terapie kontaktnej dermatitídy je eliminácia styku s alergénom. Používajú sa lokálne alebo systémové H1-antihistaminiká, ktoré je možné vo vybraných prípadoch doplniť kortikoidmi s protizápalovým pôsobením.
V prípade atopického ekzému neexistuje univerzálny terapeutický postup. Základom je uplatňovanie základných pravidiel životosprávy a bežnej hygieny. Osobitnú každodennú starostlivosť si vyžaduje xeróza, ktorá je pre atopiu príznačná. Až v ďalšom slede sa krátkodobo môžu indikovať lieky zo skupiny systémových H1-antihistaminík, výnimočnejšie je použitie protizápalových liečiv.
V rámci doplnkovej liečby sa odporúča substitúcia zinkom, ktorá môže napomáhať regenerácii kože. Možné je tiež podporné podávanie probiotík. Na podporu liečby sa môžu uplatňovať prípravky charakteru liečebnej kozmetiky.
Základné rozdiely v prejavoch histamínovej intolerancie a potravinovej alergie
Najčastejšími príznakmi sú:
● problémy so zaspávaním
● nervozita
● opuch sliznice, upchatý nos
● únava
● kožné prejavy – svrbenie, vyrážky, fľaky
● búšenie srdca alebo zmena srdcového rytmu
● zmeny krvného tlaku
● ťažkosti s dýchaním
● tráviace problémy
● HIT býva často sprevádzaná intoleranciou gluténu alebo laktózy
Najčastejšie príznaky potravinovej alergie:
● nevoľnosti a vracanie
● bolesť brucha a koliky
● reflux (pálenie záhy)
● plynatosť
● hnačka
● afty
● kožné prejavy – svrbenie, žihľavka, ekzém
● dýchacie ťažkosti – nádcha, opuch nosa, kašeľ, bronchiálna astma
● orálny alergický syndróm – opuch, začervenanie a svrbenie pier a úst
● anafylaktická reakcia