Pes je aktívne zviera, z tohto dôvodu sú kĺby zaťažované počas celého života. Ak si začneme všímať zmeny v správaní ako je ťažké pomalé vstávanie, krívanie, tuhá chôdza, pes nechce chodiť na vychádzky, nedokáže vyskočiť do auta alebo z auta, niečo nie je v poriadku.
Kapitoly
Čo môžem ako farmaceut odporučiť pacientovi?
Najprv je potrebné vyšetrenie kĺbov psa veterinárnym lekárom. Ten posúdi závažnosť stavu. Väčšinu prípadov je možné zachytiť dostatočne skoro, preto je možné zaradiť do každodenného režimu psa doplnky, lieky na podporu zdravia kĺbov. Majiteľovi psa môžeme poradiť kĺbovú výživu vo forme tabliet, kapsúl, sirupov, pást ale i granúl s obsahovom kyseliny hyalurónovej, glukozamín sulfátu, chondroitín sulfátu, MSM, kolagénu, zázvoru, či kurkumy.
Problémom v súvislosti s kĺbmi býva aj obezita. Pri obéznych psoch a nadváhe odporučíme majiteľovi nízkokalorické krmivá, ktoré pomôžu psovi udržať si hmotnosť.
Je kĺbová výživa vhodná pre všetkých psov?
Podávanie kĺbovej výživy – chondroprotektív závisí od daného problému, situácie, ale hlavne genetickej predispozície. Najčastejšie sa podávajú starším psom, ktorí trpia artrózou alebo majú poškodenú chrupavku. Predispozíciu na podávanie kĺbovej výživy majú aj psy s nadváhou a obezitou, ďalej veľké plemená, ktoré ako šteniatka rýchlo vyrastú, ale i športovo aktívne psy ako sú záchranárske a poľovné. Kĺbová výživa je ďalej vhodná pri dysplázii kĺbov, osteoartróze a osteoporóze. Chondroprotektíva sa používajú tiež v akútnych prípadoch ako sú pooperačné stavy, zranenia, ortopedické, neurologické diagnózy. Ak má pes problém, chondroprotektíva sú vhodné pre všetky druhy psov, bez obmedzenia veku. Ak pes nemá žiadne problémy, podávanie chondroprotektív nie je potrebné.
Ako sa kĺbová výživa užíva?
Užívanie je podľa odporúčaného dávkovania priamo do tlamy zvieraťa s kúskom potravy, či priamo do krmiva (kapsulu je možné otvoriť a obsah nasypať na krmivo). Vhodná doba, ak neurčí veterinár inak, sú 3 mesiace. Kúra sa opakuje 1-3x ročne podľa problému.
Existuje aj nefarmakologická liečba?
Najnovším trendom je i fyzioterapia pre psov. Je to jedna z možností, čo vieme majiteľovi psa odporučiť. Zameriava sa na cvičenia na balančných podložkách, s vlastnou váhou, používa i fyzikálne procedúry ako je laser, elektroliečba, magnetoterapia a mnohé iné.
Stiahnuť veterinárneho poradcu
Spoluautor: MVDr. Ivan Fiebig