Ďalšie príspevky

Ďalšie príspevky

Kvalitná strava a vybavenie sú kľúčové pri vývoji mačaťa. Viac v najnovšej Miniškole veteriny, ktorú pre Vás pripravila PharmDr. Patrícia Martišovičová.

Pre malé mačatá sú prvé dni a mesiace veľmi dôležité kvôli rozvoju fyzických ale aj behaviorálnych  vlastností. Preto je podstatné už od skorého raného veku mačaťu poskytnúť kvalitnú stravu a vybavenie, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri vývoji, aby vedelo spolunažívať s ľuďmi a ostatnými zvieratami.

Pri príchode mačaťa do domácnosti je potrebné, v závislosti od veku, aby majiteľ skontroloval či je odčervené a odblšené. Mačatá sa odčervujú od prvého mesiaca života, vonkajšie častejšie než vnútorné. Mačatá by sa do 3 mesiacov mali odčervovať každé 2 týždne.

Prípravky na blchy a kliešte dávame od 8 týždňa života mačky a dávame ich podľa potreby a sezóny. Ako pri dospelých mačkách tak aj tu sa odčervuje účinnými látkami pyrantel, praziquantel a na blchy, kliešte a iné parazity je účinnou látkou fipronilum, propoxurum a i.

Majiteľ by mal mačke zabezpečiť základné veci ako je pohodlný pelech, misku na vodu a druhú na kŕmenie. Nezabudnúť na škrabadlo, prípadne hračku. Čo sa týka toalety, vieme majiteľovi ponúknuť špeciálne piesky rôznej hrubosti a vône.

Pri narodení má mača približne 100g, do týždňa sa táto hmotnosť zdvojnásobí a do 21 dní strojnásobí. Mačky sa môžu prikrmovať už od 3 týždňa. Dospelá mačka môže dostávať stravu pre mačiatka – granuly alebo kapsičky. Mačka je dospelá, závisí aj od druhu plemena, väčšinou okolo 1 roka života.

Cicavce ako sú mačky, ale aj psy, už v dospelosti nevedia tráviť laktózu. Preto nie je vhodné, aby sa dospelým mačkám dávalo kravské mlieko. Môže im to spôsobiť hnačku, rôzne alergie a ekzémy.  Ako alternatíva môže byť mlieko bezlaktózové kravské alebo mačacie, ktoré slúži i na doplnenie pitného režimu.

Úplné vyvinutie  zraku trvá až 4 týždne. Tvar oka, resp. veľkosť zrenica nám veľa prezradí o mačke. Rozšírené zrenice znamenajú, že mačke stúpol adrenalín a niečo nie je v poriadku. Môže to byť príprava na lov ale aj predzvesť nejakého ochorenia či bolesti. Krvavé oči, škúlenie sú tiež varovný znak, kedy je už potrebné vyhľadať veterinárnu pomoc.

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Pripravujeme mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.

Som farmaceut

FREE
VIEW