Ďalšie príspevky

Ďalšie príspevky

Psovi je vhodné chrániť labky neustále, avšak zvýšená pozornosť sa kladie v prípade chladného počasia kvôli snehu, ľadu, kamennej soli, ďalej horúceho počasia kvôli horúcim povrchom ako chodníky, pri pešej turistike v nerovnom teréne a pri riziku zranenia napr. porezaním. Ako na prevenciu z pohľadu lekárnika? Pozrite si Miniškolu veteriny.

Psovi je vhodné chrániť labky neustále, avšak zvýšená pozornosť sa kladie v týchto prípadoch:

  • chladné počasie kvôli snehu, ľadu, kamennej soli,
  • horúce počasie kvôli horúcim povrchom ako chodníky,
  • pešia turistika v nerovnom teréne,
  • riziko zranenia napríklad porezaním,
  • alergie.

Počas zimného obdobia, kedy je sneh a ľad, bude pes potrebovať dostatočnú ochranu labiek. Je to preto, že rozmrazovače používané na roztápanie snehu ako kamenná soľ môžu spôsobiť chemické popáleniny na vankúšikoch labiek psa, čo je mimoriadne bolestivé. Navyše, ak si pes olizuje labky od kamennej soli, môže to byť veľmi nebezpečné. Môžu sa u neho objaviť infekcie či vredy. Vtedy môžeme majiteľovi psa v rámci prevencie odporučiť zaobstaranie protišmykových topánok, ktoré slúžia aj proti mechanickému zraneniu ako je porezanie na ľade.

Ďalším problémom, ktorého sa treba obávať, je zaseknutie snehu a ľadu do labiek. Ak má pes dlhú srsť, môže to viesť k omrzlinám. Navyše to spôsobuje popraskanie a suchosť labiek. Labky by sa mali ošetrovať krémom, balzamom alebo inou liekovou formou bezpečnou pre psov. V lekárni môžeme odporučiť balzam na psie labky, hydratačný krém vyrobený z včelieho vosku, bambucké maslo, kokosový olej alebo vazelínu.

Ak je naopak vonku horúco, tiež treba spozornieť. Labky psa by sa mohli popáliť, preto vždy radšej skontrolujme povrch bosou nohou, či rukou. Vždy je dobré preferovať prechádzky ráno a večer, kedy nie je také teplo a vyberať pre psa chladnejší povrch, t. j. trávnaté povrchy, lúky, lesy, inak by mal majiteľ zvážiť zaobstaranie psích topánok.

Účinný je aj kokosový olej, ktorým možno potrieť labky psa, aby sa zmiernilo podráždenie a popáleniny, keď chodí pes po horúcich miestach.

Ak majiteľ berie psa rád na turistiku alebo kempovanie v nerovnom teréne, ako sú hory alebo popri riekach, potom protišmykové topánky pre psov môžu zabezpečiť, že psa pri výstupe nebudú bolieť nohy, nebudú mu vadiť kamene a iné ostré predmety.

Ako zistím, že má pes problém?

Majitelia domácich zvierat nemusia vedieť, že ich psy majú bolesť alebo diskomfort. Ak pes nechce chodiť na prechádzky (alebo celkovo), kríva alebo si olizuje labky, môže mať bolesti. Vankúšiky na labkách sa môžu zdať tmavšie ako zvyčajne a ak má popáleniny, môže byť prítomné začervenanie alebo pľuzgiere. Treba sa uistiť, že si neolizuje poranenú labku, aby sa zabránilo infekcii.

Ako na prevenciu?

Ak má pes v zime na labkách uviaznutý sneh, po návrate domov majiteľ ponorí každú labku do misky s teplou vodou. Ak je horúco, je dobré ponoriť labku do studenej vody. Potom každú labku jemne osuší uterákom. Ak sa majiteľ domnieva, že pes má bolesti počas prechádzky, ochráni jeho citlivé labky tak, že ho zdvihne a dostane čo najskôr domov.

Dôležité je v rámci prevencie aj:

  • natierať labky príslušnou liekovou formou s obsahom kalcia, pantenolu…,
  • v nepriaznivých podmienkach, ak treba, použiť topánky,
  • nezabudnúť na strihanie nechtov a vystrihávanie srsti na labkách a medzi vankúšikmi.

Ak je situácia vážnejšia, odporučíme majiteľovi, aby išiel k veterinárovi, pes možno bude potrebovať antibiotiká alebo lieky od bolesti, v závislosti od zranenia, rozsahu popáleniny, spálenia.

IPL:

Bilrothova masť

Rp:

Balsamum peruvianum       5,0

Argentum nitricum               1,0

Vaselinum album                50,0

D.S.: natierať

 

Stiahnuť veterinárneho poradcu

Spoluautor: MVDr. Ivan Fiebig

Kľúčové slová / ,
Indikácie /

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Pripravujeme mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.

Som farmaceut

FREE
VIEW