Miniškola veteriny: Vnútorné parazity u mačiek

Parazitárne ochorenia tvoria skupinu celosvetovo rozšírených a rýchlo sa šíriacich ochorení, ktoré sú spôsobené širokou škálou článkonožcov, helmintov a prvokov. Okrem veterinárneho významu môžu mnohé z týchto parazitov ovplyvňovať aj ľudskú populáciu, vzhľadom na ich zoonotický potenciál.

Medzi klinické príznaky potenciálnych infekcií črevnými červami patrí nadúvanie brucha, hnačka, zápcha, zvýšený hlad, ktorý sa nepremieta do prírastku hmotnosti a abnormálna letargia.

Ako často odčervovať mačku a čím?

Koľkokrát treba mačku odčerviť, bude závisieť od konkrétneho životného štýlu mačky, ako aj od oblasti, v ktorej žije. Klíma, teplota a miestna zver tiež zohrávajú úlohu pri určovaní úrovne rizika mačky.

Mačiatka sa odčervujú častejšie ako staršie mačky, pretože majú tendenciu byť vystavené vyššiemu riziku, že sa nakazia črevnými parazitmi od svojej matky a súrodencov.

Mačiatka vo všeobecnosti dostávajú prvú dávku lieku na odčervenie okolo štyroch týždňov veku. Potom sa odčervujú približne každé dva týždne, kým nedosiahnu vek najmenej troch mesiacov. V závislosti od rady veterinárneho lekára môže byť potrebné tento plán upraviť tak, aby vyhovoval konkrétnej situácií mačiatka.

Následne sa mačky odčervujú aspoň každé 3 mesiace, pokiaľ žijú vonku, vnútorne žijúce mačky dvakrát ročne. Ak je mačka gravidná, odčervuje sa v čase nakrytia, následne až po pôrode.

Ak sa v truse mačky spozoruje parazit, treba mačku odčerviť a následne zopakovať po 14 dňoch.

Odčerviť sa môže pomocou pasty, tablety, alebo spot-on pipety s účinnou látkou: pyrantel, praziquantel, oxibendazolum, niclosamidum.

Ako čo najlepšie podávať lieky a liečivá?

Lieky na orálne odčervovanie sa zvyčajne ľahšie podávajú, ak sa podávajú s jedlom. Ak je mačka vyberavá, na podanie lieku sa môže použiť špeciálna pinzeta na tabletky či duté maškrty. Lieky na odčervenie je možné podávať aj tabletkovou pištoľou, injekčnou striekačkou alebo primiešaním do mäkkého jedla. Lokálne lieky sa podávajú pomerne ľahko. Zvyčajne sú založené na oleji a aplikujú sa na zadnú časť krku mačky.

Spot-on pipety na odčervenie sa podávajú tak, že sa mačke rozdelí srsť, aby bol odkrytý záhyb kože, a potom sa aplikuje obsah pipety priamo na kožu. Je dôležité, aby mačka nezmokla aspoň 24 hodín po aplikácii lokálneho lieku, a aby si miesto aplikácie neolizovala.

Niektoré črevné parazity, ako napríklad pásomnice, môžu byť prenášané blchami. Kombinácia preventívnych prípravkov proti blchám a červom môže byť účinnou ochranou pre mačku.

Zdieľať

Zadajte frázu, ktorú hľadáte a stlačte enter

Shopping Cart

Žiadne produkty v košíku.

SF.sk test

FREE
VIEW