V kozmetickom priemysle sa kyselina hyalurónová drží na popredných priečkach v obľúbenosti aktívnych látok. Jedným z dôvodov je, že je to telu vlastná látka, prirodzene sa nachádza v spojivových tkanivách, očiach a koži či v medzibunkovom priestore.
Z chemického hľadiska je kyselina hyalurónová glykosaminoglykán, polysacharid, v ktorom sa opakujú jednotky N – acetylglukozamínu a kyseliny glukurónovej.
Účinky na pokožku
Kyselina hyalurónová je zodpovedná za udržanie objemu v častiach tváre (najčastejšie oblasť líc), udržuje prirodzenú hydratáciu pokožky a prispieva k sviežemu, zdravo vyzerajúcemu dojmu. Jej množstvo v organizme sa s vekom znižuje.
V kozmetických prípravkoch sa kyselina hyalurónová správa ako humektant – látka schopná na seba naväzovať vodu. Humektanty by mali byť kombinované s oklúzormi, ktoré následne zadržanú vodu v pokožke udržia a nie je distribuovaná do iných častí.
Molekulová hmotnosť
Kyselina hyalurónová má vysokú variabilitu molekulovej hmotnosti. V jednej jej molekule môže byť prítomných 50 – 15 000 disacharidových jednotiek, od ktorých následne závisí molekulová hmotnosť, ktorá sa pohybuje v rozpätí 4000 – 8 000 000 daltonov. Kyselina hyalurónová má v závislosti od svojej molekulovej hmotnosti rôzne účinky, pretože preniká do rôznych vrstiev kože. Pri nižšej molekulovej hmotnosti preniká do hlbších vrstiev kože, naopak, kyselina hyalurónová s vysokou molekulovou hmotnosťou ostáva len na povrchu pokožky. Výrobca však málokedy uvádza tieto informácie na obale produkte, častokrát je nevyhnutné dohľadať si ich v rámci marketingových aktivít firmy.
Ako funguje kyselina hyalurónová
Benefitom kyseliny hyalurónovej je jej schopnosť viazať vodu. Dokáže na seba naviazať až 1000 násobné množstvo vody ako je jej hmotnosť. Po naviazaní vody sa pokožka vypína, je hĺbkovo hydratovaná a pôsobí vypnutejšie. Kyselina hyalurónová pomáha redukovať jemné vrásky, pri hlbokých mimických vráskach však nie je efektívna.
Produkty s kyselinou hyalurónovou v lekárni
Kozmetický prípravok s kyselinou hyalurónovou môžeme odporučiť pacientom so suchou, mdlou pleťou, prípadne ako doplnkovú liečbu jemnejších vrások. Jej použitie nie je vekovo obmedzené, je vhodná aj pre mladú pleť bez prvých vrások.
V lekárenskej kozmetike sa kyselina hyalurónová nachádza najčastejšie v krémoch, mastiach, sérach, prípadne maskách.
Mgr. Kristína Kristályová