Prechladnutie je najčastejším ochorením zimných mesiacov, postihujúce najmä deti. Spôsobuje ho viac ako 200 rôznych vírusov, čo prispieva k faktu, prečo dodnes nemáme na bežné prechladnutie účinný liek.
Zdanlivý prevrat v liečbe prechladnutia prišiel v 70.-tych rokoch, kedy laureát Nobelovej ceny Linus Pauling publikoval štúdiu, v ktorej vitamínu C prisudzoval liečivé účinky. Predaje vitamínu C rástli raketovou rýchlosťou a dodnes sú zvýšené dávky vitamínu C pri prechladnutí prvou voľbou v mnohých domácnostiach. Je takáto snaha o rýchlejšie zotavenie opodstatnená alebo ide iba o prežitok našich starých mám?
Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín. Väčšina živočíchov má schopnosť si tento vitamín syntetizovať z glukózy. Ľudia túto schopnosť stratili počas vývoja v dôsledku straty aktivity potrebných enzýmov. Prijímať ho preto musíme v potrave (zdroje vitamínu C – viď tabuľka).
Vitamín C má nezastupiteľnú úlohu v našom organizme. Pôsobí ako antioxidant a chráni tak bunky pred vplyvom voľných radikálov. Podieľa sa na syntéze kolagénu, čím prispieva k zdraviu spojivových tkanív. Podporuje tiež resorpciu železa, syntézu neurotransmiterov a karnitínu. Svoju úlohu plní aj pri správnom fungovaní imunitného systému. Okrem už spomínaného zdravia kože a slizníc, ktoré slúžia ako bariéra pred mikroorganizmami, je vitamín C kofaktorom enzýmov zúčastňujúcich sa imunitnej odpovede. Stimuluje migráciu neutrofilov do miesta infekcie a podporuje fagocytózu.
Pre zabezpečenie správneho chodu organizmu, vrátane imunity, je potrebný denný príjem 65 – 90 mg vitamínu C.
Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť oslabenie imunity, a s tým súvisiacu vyššiu náchylnosť k ochoreniam a horšiu schopnosť rekonvalescencie. Hypovitaminóza C môže prerásť až do avitaminózy, stavu známy ako skorbut, prejavujúci sa poškodením slizníc, vypadávaním zubov a zvýšenou krvácavosťou.
Ťažké hypovitaminózy sú u nás veľmi zriedkavým javom a dennú potrebu vitamínu C dokážeme väčšinou pokryť stravou. Preventívna suplementácia vitamínu C môže mať význam, ak príjem nie je dostatočne zabezpečený stravou (napríklad pri rôznych diétach, intoleranciách a pod.). Vyššie dávky vitamínov ako je odporúčaná denná dávka nezabezpečujú automaticky aj lepšie zdravie. Nadbytočné dávky vitamínov sú z tela vylúčené stolicou a močom.
V súvislosti s prechladnutím, zvýšené dávky neznižujú pravdepodobnosť nákazy a nakaziť sa môžeme s rovnakou frekvenciou. Výskumy naznačujú, že preventívne užívanie vitamínu C pred nakazením môže skrátiť dobu prechladnutia o viac ako jeden deň. Po objavení sa prvých príznakov nemá užívanie zvýšených dávok žiadny vplyv na ďalší vývoj ochorenia. Neprispieva k rýchlejšiemu zotaveniu ani k zmierneniu príznakov. Terapeutický význam má intravenózne podanie vitamínu C pri vážnejších stavoch ako pneumónia a pod. Tu je však potrebný dohľad lekára.
Mgr. Lenka Hrobárová