Ďalšie príspevky

Psychológia farieb v lekárni

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom silíc I.

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom trieslovín II.

Búšenie srdca

Krvné doštičky (trombocyty) sú bezfarebné krvinky, fragmenty megakaryocytov, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi, zhlukovaním vytvárajú zátku krvných ciev, čím zabezpečujú hemostázu cirkulujúcej krvi. Tvorba a zánik krvných doštičiek je cyklický proces, každých 7-10 dní dochádza k ich deštrukcii v slezine a následnej novotvorbe v kostnej dreni. Reguláciu tvorby trombocytov zabezpečuje trombopoetín, hormón, ktorý je produkovaný v pečeni a obličkách. Stimuluje produkciu a diferenciáciu megakaryocytov v bunkách kostnej drene. Megakaryocyty sú veľké mnohojadrové bunky a krvné doštičky sa tvoria odlamovaním časti ich cytoplazmy.

Trombocytopénia je stav, pri ktorom je zistený nízky počet krvných doštičiek, t.j. pod referenčnú hodnotu 150×109/l.

Z fyziológie tvorby a zániku trombocytov vyplýva patológia trombocytopénií a to v dôsledku:

  • zníženej tvorby trombocytov v kostnej dreni – spôsobujú ju nádorové ochorenia (leukémie, lymfómy), aplastická anémia, niektoré typy infekcií (HIV), ťažký alkoholizmus, nedostatok vitamínu B12,
  • zrýchlenej deštrukcie trombocytov v slezine – spôsobené autoimunitou (ITP – idiopatická trombocytopenická purpura, trombocytopénia sa môže vyskytnúť ako komorbidita pri iných autoimunitných ochoreniach napr. reumatoidných) alebo neimunitne spôsobené (diseminovaná intravaskulárna koagulopatia),
  • ako vedľajší účinok užívania niektorých liekov (aspirín, warfarín, nesteroidných antiflogistík).

Príznakmi, ktorými sa trombocytopénie prejavujú sú:

  • petéchie – povrchové krvácanie do kože, ktoré sa prejavuje ako červeno-fialové škvrny zvyčajne na dolných končatinách, ale môžu sa objaviť aj na slizniciach,
  • predĺženie času krvácania po poranení,
  • krvácanie z ďasien alebo nosa,
  • prítomnosť krvi v moči alebo v stolici,
  • nezvyčajne silná menštruácia,
  • zväčšená slezina,
  • únava.

Liečbu trombocytopénie rozlišujeme podľa patológie, ktorá ju vyvolala. Ak je trombocytopénia sprievodným príznakom primárneho ochorenia (nádorového, infekčného, anémie), je potrebné prvotne zahájiť najskôr liečbu tohto ochorenia.

Autoimunitne podmienená ITP – idiopatická trombocytopenická purpura má nasledovný postup liečby s cieľom potlačiť tvorbu autoprotilátok:

 width=

*IvIgG – intravenózny imunoglobulín, TPP-RA – antagonisty trombopoetínového receptora,

CsA – cyklosporín A

PharmDr. Veronika Krajčovič

Kľúčové slová / , ,

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Pripravujeme mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.

Appka SP

FREE
VIEW