Správna dispenzácia: Zápalové ochorenia ucha

Bolesť a zápal ucha

Bolesť ucha môže byť zapríčinená zápalom vonkajšieho aj stredného ucha. V klinickom obraze akútneho zápalu vonkajšieho zvukovodu (otitis externa acuta) dominuje intenzívna bolesť a často aj opuch v oblasti vonkajšieho zvukovodu.

Úzky priestor medzi kožou a ochrupkou je príčinou, že už začínajúca forma zápalu sa prejaví výraznou bolesťou. Bolesť sa môže stupňovať, ak sa zápal šíri a postihuje ochrupku alebo okosticu.

Liečba zápalu vonkajšieho zvukovodu závisí od pôvodcu, ktorý zápal vyvolal. V prípade bakteriálnych zápalov sa pristupuje k dennému lokálnemu ošetreniu, lokálne sa aplikujú prostriedky, ktoré menia pH prostredia na kyslé, ako 3 %-ný roztok kyseliny bórovej s alkoholom, Burowov roztok, prípadne sa robia výplachy ucha.

Obrázok 3: Schéma ľudského ucha (ildizajn.sk)

Akútne zápaly vonkajšieho zvukovodu sú sprevádzané bolesťou, preto ku komplexnej terapii patria lokálne anestetiká a analgetiká.

Možnosti asistovaného samoliečenia a doplnkovej liečby

Ušné dezinficienciá a adstringenty (lokálne)

Dezinficienciá sú látky, ktoré eradikujú patogénne mikroorganizmy v mieste aplikácie. Adstringenty majú koagulačné účinky na sliznicu v mieste aplikácie.

Z ušných dezinficiencií sa najčastejšie používa roztok octanu a vínanu hlinitého (tzv. Burowov roztok) vo forme ušných kvapiek. Organické soli hliníka v mieste pôsobenia koagulujú povrchovú vrstvu bielkoviny, čím vytvárajú na povrchu kože a sliznice vrstvu, ktorá uľahčuje hojenie a epitelizáciu.

Lokálne anestetiká (lokálne)

Lokálne anestetiká majú za úlohu tlmiť bolesť v mieste vzniku blokádou prenosu nervového vzruchu po dostredivých nervových dráhach.

V rámci otorinolaryngologickej praxe sa zvyknú používať rôzne typy lokálnych anestetík, pričom pre potreby asistovaného samoliečenia je dostupný lidokaín.

Vazoaktívne dekongestíva (lokálne)

Vazoaktívne nosové dekongestíva sú liečivá, ktoré sa používajú na symptomatickú liečbu príznakov akútnej rinitídy, vazomotorickej rinitídy, alergickej rinitídy, paranazálnej sínusitídy, chrípky a iných ochorení sprevádzaných opuchom sliznice nosovej dutiny a prínosových dutín a sťaženým dýchaním.

Taktiež sú indikované ako doplnková liečba pri zápale stredného ucha, a to predovšetkým v pediatrickej praxi.

Zdieľať

Zadajte frázu, ktorú hľadáte a stlačte enter

Shopping Cart

Žiadne produkty v košíku.

SF.sk test

FREE
VIEW