Zápaly oka
Zápaly oka tvoria rozsiahlu skupinu ochorení. V etiológii nachádzame infekčné alebo neinfekčné príčiny. Môže ísť o ochorenia, ktoré postihujú len jednotlivé, izolované štruktúry oka a okolia oka, iné zasahujú oko ako celok. Najčastejšie ide len o ochorenia benígne.
Prvotným príznakom zápalového ochorenia oka vo všeobecnosti je syndróm červeného oka, ktorý môže byť spôsobený rôznymi infekčnými i neinfekčnými príčinami.
Obrázok 1: Schéma ľudského oka (wikipedia.org).
Príčinou syndrómu červeného oka je dilatácia krvných ciev (injekcia). Pokiaľ ide o injekciu povrchovú (konjuktiválnu), ktorá postihuje spojovkové cievy bez iných príznakov, je možné odporučiť vhodný postup v rámci asistovaného samoliečenia.
Pokiaľ ide o hlbokú (ciliárnu) injekciu, resp. ak sa pri zápale oka súbežne objavujú aj iné príznaky, ako sú zmeny zrakovej ostrosti, svetloplachosť, bolesť, prítomnosť sekrétu, farby sekrétu, prípadne ďalšie, je vhodné, aby bol stav konzultovaný s lekárom.
Syndróm suchého oka
Suché oko (keratoconjunctivitis sicca) je špecifickým typom zápalu oka, ktorý postihuje 15 až 17% populácie. Syndróm suchého oka znižuje kvalitu života postihnutého, a zároveň predstavuje hrozbu závažných komplikácií, ktoré môžu viesť až k strate videnia.
Definícia suchého oka je založená na koncepte troch vrstiev slzného filmu. Hociktorá vrstva môže byť postihnutá v rôznych súvislostiach a spôsobiť ochorenie. Suché oko je teda ochorenie, ktoré môže byť spôsobené rôznymi faktormi, ktoré vedú k zmene niektorej z troch vrstiev slzného filmu – vodnej, tukovej alebo mucinóznej.
Obrázok 2: Schéma slzného ústrojenstva oka a slzného filmu (solen.cz).
Pre normálnu funkciu oka je potrebné, aby jeho povrch bol neustále zvlhčovaný slzným filmom. Slzy sú roztok skladajúci sa z vody, bielkovín, enzýmov, imunoglobulínov, tukov a deskvamovaných epitelových buniek.
V prípade, že povrch oka nie je dostatočne zvlhčovaný, dochádza k osychaniu epitelu, ktorý sa odlupuje, vznikajú defekty, neskoršie vredy, rohovka stráca priehľadnosť, čo vedie k strate videnia. Okrem zvlhčovania povrchu oka, má slzný film aj významnú vyživovaciu funkciu buniek epitelu rohovky a optickú funkciu.
Subjektívne si pacienti sťažujú na pocit suchosti v očiach, dráždenia pri mrkaní, pocit cudzieho telesa, pálenie v očiach. Sú citliví na cigaretový dym, na pobyt v klimatizovaných miestnostiach, pri ventilátoroch, v autách, v prievane.
V rámci menej závažných príznakov suchého oka sa používajú náhrady sĺz (tzv. umelé slzy).
Alergická konjuktivitída
Alergická konjuktivitída (zápal očných spojoviek na alergickom základe) je spôsobená priamou expozíciou povrchu oka s alergénom. Alergická reakcia sa po takomto kontakte rozvinie rýchlo. Alergická konjuktivitída sa vyskytuje často súbežne s alergickou nádchou.
Medzi najčastejšie alergény radíme peľové zrná, menej často sú to prach, roztoče, zvieracia srsť, prípadne iné.
Subjektívne príznaky alergickej konjuktivitídy sú charakteristické tromi symptómami: začervenanie, opuch a svrbenie, resp. pálenie oka. Sekundárne sa môže pri alergickom zápale vyskytnúť aj opuch spojoviek alebo mihalníc.