Substitúcia vitamínov
Pre normálne fungovanie potrebuje ľudský organizmus prísun živín. Tie vo všeobecnosti rozdeľujeme na makronutrienty a mikronutrienty. Mikronutrienty sú minerálne látky a vitamíny, ktoré hrajú dôležitú úlohu vo všetkých telesných procesoch. Ľudské telo si ich nedokáže samo vytvoriť, musí ich preto prijímať prostredníctvom potravy, tekutín, prípadne formou užívania liekov a doplnkov výživy.
Individuálne požiadavky na množstvo a zloženie stravy, a teda aj prísun mikronutrientov, závisia od veku a pohlavia, od pracovnej a telesnej zaťaženosti, od klimatických podmienok a iných faktorov.
Hlavnými funkciami vitamínov je zabezpečovanie správneho látkového a energetického metabolizmu, podpora rastu a obnovy buniek a tkanív, udržiavanie telesných funkcií a celkovej homeostázy a podpora správneho fungovania imunitného systému.
Obrázok 1: Referenčné hodnoty perorálneho príjmu vitamínov (DACH, 2016). (zdroj: solen.sk)
Dopĺňanie nutrientov (vrátane vitamínov), ako aj iných telu vlastných látok a komponentov sa všeobecne označuje slovom substitúcia. Akákoľvek substitúcia vitamínov by mala byť opodstatnená, mala by spĺňať kritériá medicíny založenej na dôkazoch a nemala by byť náhradou normálnej stravy.
Podľa základných parametrov možno substitúciu rozdeliť na dve základné skupiny – terapeutickú substitúciu a doplnkovú substitúciu. Terapeutická substitúcia je cielené podávanie vitamínov, minerálov a iných nutrientov pri indikáciách a v dávkach, ktoré slúžia na liečbu alebo prevenciu konkrétneho ochorenia alebo iného patologického stavu. Terapeutická substitúcia by mala byť realizovaná prostredníctvom liekov so schválenými indikáciami a s rôznymi cestami podania.
Doplnková substitúcia slúži na zabezpečenie bežného nutričného príjmu vitamínov striktne perorálnou cestou. Cieľom doplnkovej substitúcie je zabezpečiť prísun vitamínov v dávkach, ktoré zodpovedajú štandardnej potrebe konkrétneho jedinca s cieľom odvrátiť ich nedostatok, kompenzovať zvýšené nároky alebo s cieľom podporiť indikovanú liečbu.
Na realizáciu doplnkovej starostlivosti je možné použiť okrem liekov aj doplnky výživy s presne definovaným kvalitatívnym a kvantitatívnym zložením. V prípade doplnkovej suplementácie u zdravých osôb s cieľom ochrany a podpory zdravia by mali byť zohľadňované schválené zdravotné tvrdenia pre daný konkrétny typ vitamínu.
Medzi najčastejšie vitamíny, ktoré sa používajú v rámci terapeutickej aj doplnkovej substitúcie sú:
- vitamín C,
- vitamín D,
- vitamíny skupiny B (predovšetkým B1, B6 a B12,
- vitamín E,
- vitamín K,
- vitamín A.
Vitamín C (kyselina L-askorbová)
Vitamín C je dôležitý pre aktivitu radu enzýmov, udržiava určitý redoxný potenciál a rovnováhu medzi niektorými enzymatickými skupinami. Má veľký význam predovšetkým pre rast a udržiavanie zdravých kostí, zubov, ďasien, väzov a krvných ciev, ďalej pre tvorbu niektorých prenášačov nervových vzruchov, hormónov nadobličiek, pre reakciu imunitného systému na infekcie, pre hojenie rán a pre absorpciu železa z potravy.
Obrázok 2: Obsah vitamínu C vo vybraných zdrojoch. (zdroj: gsklub.sk)
Mierny deficit vitamínu C sa prejavuje slabosťou, celkovou únavou a bolesťou, opuchmi ďasien a krvácaním z nosa, závažnejší deficit spôsobuje skorbut a anémiu.
Denná potreba vitamínu C pre dospelých je 100 mg, pri strese organizmu (hojenie rán, infekcia, fajčenie a pod.) je potreba kyseliny askorbovej až niekoľkonásobná.
V rámci terapeutickej substitúcie sa vitamín C podáva dospelým a deťom na prevenciu alebo liečbu stavov nedostatku kyseliny askorbovej v organizme, najmä v období zvýšených nárokov (v detstve počas rastu, v tehotenstve, pri laktácii, pri namáhavej práci, športe, infekčných chorobách, v rekonvalescencii, pri jednostrannej strave, v starobe, u fajčiarov a pod.).
V kombinácii s inými antioxidantmi sa vitamín C podáva na obmedzenie škodlivého vplyvu voľných radikálov (antioxidačné pôsobenie).
V rámci podpory a ochrany zdravia má pre zdravých jedincov vitamín C schválené nasledovné zdravotné tvrdenia:
- vitamín C prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému,
- vitamín C prispieva k udržaniu správneho fungovania imunitného systému počas intenzívnej telesnej námahy a po nej,
- vitamín C prispieva k normálnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii krvných ciev,
- vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii kostí,
- vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii chrupaviek,
- vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii ďasien,
- vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii pokožky,
- vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii zubov,
- vitamín C prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie,
- vitamín C prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému,
- vitamín C prispieva k správnej funkcii psychiky,
- vitamín C prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom,
- vitamín C prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy,
- vitamín C prispieva k regenerácii redukovanej formy vitamínu E,
- vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa.
Vitamín D3 (cholekalciferol)
Cholekalciferol (vitamín D3) sa vytvára v koži, ktorá je exponovaná ultrafialovému žiareniu. Následne je konvertovaný na biologicky aktívny metabolit 1,25-dihydroxycholekalciferol dvomi hydroxyláciami. V biologicky aktívnej forme stimuluje vitamín D3 absorpciu kalcia z tenkého čreva, inkorporáciu kalcia do osteoidu a jeho uvoľňovanie z kostného tkaniva. Vzhľadom na vytváranie, reguláciu a mechanizmus účinku je možné vitamín D3 považovať za prekurzor steroidných hormónov.
Cholekalciferol môže byť dodávaný do organizmu, mimo jeho fyziologickej tvorby v koži, vo forme diétnych opatrení alebo vo forme liekov. Pri takomto prísune cholekalciferolu nedochádza k inhibícii jeho tvorby v koži, čo vedie k možnosti rozvoja intoxikácie.
Obrázok 3: Optimálny denný príjem vitamínu D podľa veku a stavu. V prípade odporúčaného denného príjmu platí skutočnosť, že sa jedná o hraničnú hodnotu pre stavy deficitu, preto je vhodnejšie viesť substitúciu v hodnotách optimálneho denného príjmu. (zdroj: adc.sk)
Potrava je schopná zabezpečiť zvyčajne len 5 – 10% vitamínu D. Preto predovšetkým počas menej slnečných mesiacov (v našich zemepisných šírkach to znamená obdobie od októbra do apríla) sú časté stavy nedostatku vitamínu D v organizme. To môže následne viesť k zhoršeniu fungovania imunitného systému a ku zvýšenej náchylnosti k infekčným ochoreniam.
Nedostatok vápnika a/alebo vitamínu D vyvoláva hypersekréciu parathormónu. Sekundárny hyperparatyreoidizmus môže viesť k zrýchleniu kostného metabolizmu, ktorý je zodpovedný za krehkosť kostí a zlomeniny. Podávanie vápnika a vitamínu D3 v odporúčanom rozmedzí vyvoláva zníženie sekrécie parathormónu.
Vitamín D je nevyhnutný pre normálnu stavbu kostí a zubov, pre zabezpečenie neuromuskulárnych funkcií. Je dôležitý taktiež pre správne fungovanie imunitného systému a jeho schopnosti chrániť organizmus pred rozvojom zápalov, infekcií, nádorových ochorení a v zimných mesiacoch aj pred prechladnutím a chrípkou.
Vitamín D posilňuje imunitný systém predovšetkým cestou aktivácie procesov vrodenej imunity. Stimuluje aktivitu NK-buniek (tzv. „prirodzené zabíjače“). Deficit vitamínu D vedie k reaktivácii imunitných a zápalových procesov a taktiež zvýšenej náchylnosti k autoimunitným ochoreniam, ako sú psoriáza, sclerosis multiplex, reumatoidná artritída, ekzémy či diabetes mellitus. Pacienti s nízkou hladinou vitamínu D v krvi majú znížený počet buniek imunitného systému. Toto je príčinou nielen zvýšenej náchylnosti na infekčné ochorenia, ale aj častejším príznakom únavy.
Vitamín D sa používa na liečbu
- stavov, pri ktorých je znížená hladina vápnika v krvi a na zabránenie rozvoja chorobných stavov zapríčinených nedostatkom vitamínu D,
- krivice a osteomalácie u detí a dospelých,
- hypoparatyreoidizmu a pseudohypoparatyreoidizmu u dospelých,
- podpornú liečbu osteoporózy u dospelých.
V rámci prevencie sa vitamín D používa na
- profylaxiu krivice a osteomalácie u detí a dospelých,
- profylaxiu krivice u novorodencov a predčasne narodených novorodencov,
- profylaxiu nedostatku vitamínu D pri zreteľnom riziku ochorení u detí a dospelých,
- profylaxiu nedostatku vitamínu D u detí a dospelých s malabsorpciou (napr. pri chronických črevných ochoreniach, biliárnej cirhóze, po extenzívnych črevných resekciách a pod.).
V rámci podpory a ochrany zdravia má pre zdravých jedincov vitamín D schválené nasledovné zdravotné tvrdenia:
- vitamín D prispieva k správnemu vstrebávaniu/využitiu vápnika a fosforu,
- vitamín D prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi,
- vitamín D prispieva k udržaniu zdravých kostí,
- vitamín D prispieva k udržaniu správneho fungovania svalov,
- vitamín D prispieva k udržaniu zdravých zubov,
- vitamín D prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému,
- vitamín D zohráva úlohu v procese delenia buniek.
Vitamín B1 (tiamín)
Vitamín B1 je nevyhnutný pre metabolizmus cukrov, udržiava potrebnú hladinu kyslíka v krvi a je kofaktorom enzýmov karboxyláz.
Nedostatok vitamínu B1 sa prejavuje únavou, bolesťami svalov, znížením chuti do jedla, nervozitou a podráždenosťou. Medzi ďalšie príznaky nedostatku vitamínu B1 radíme poruchy nervového systému, laktátovú acidózu, prípadne ketoacidózu. Hypovitaminóza spôsobuje smrteľnú nervovú chorobu beri-beri, ktorá sa prejavuje symptómami ako edémy, zvýšená dráždivosť, paralýza, suchá koža, kardiomyopatia.
Ďalšou chorobou spojenou s nedostatkom vitamínu B1 je Wernickeho-Korsakoffov syndróm, ktorý je asociovaný predovšetkým s alkoholizmom v dôsledku inhibičného pôsobenia alkoholu na aktívny transport tiamínu v tenkom čreve (cirhóza pečene, demencia, polyneuropatie, dyspnoe).
V rámci terapeutickej substitúcie je často využívaná forma vitamínu B1, ktorá je rozpustná v tukoch a ktorá sa označuje ako benfotiamín. Benfotiamín sa okrem iného vyznačuje 3 až 5-násobne vyššou mierou resorpcie, vyššou rezistenciou k odbúravaniu enzýmom tiamináza a vyššou afinitou k nervovému tkanivu.
Vitamín B1 sa terapeuticky používa pri liečbe a prevencii stavov spojených s jeho nedostatkom (malnutrícia, dlhodobá parenterálna výživa, hladovanie, hemodialýza, stavy malabsorpcie, chronický alkoholizmus a podobne), pri liečbe neuropatií a kardiovaskulárnych ochorení vyvolaných nedostatkom vitamínu B1 a pri zvýšenej potrebe (napr. tehotenstvo a dojčenie).
Vitamín B1 sa používa v kombinácii s vitamínom B6 a B12 vo vysokých dávkach na terapeutickú substitúciu pri liečbe bolesti chrbta a neuropatických bolestiach rôzneho pôvodu.
V rámci podpory a ochrany zdravia má pre zdravých jedincov vitamín B1 schválené nasledovné zdravotné tvrdenia:
- vitamín B1 prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie,
- vitamín B1 prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému,
- vitamín B1 prispieva k správnej funkcii psychiky,
- vitamín B1 prispieva k správnej funkcii srdca.
Obrázok 4: Miesto analgetického účinku štandardných analgetík a vysoko dávkovaných vitamínov B1, B6 a B12. (zdroj: skp-casopis.sk)
Vitamín B6 (pyridoxín)
Vitamín B6 je v organizme vo svojej fosforylovanej forme koenzýmom pre rad enzýmov zúčastňujúcich sa na metabolizme aminokyselín, sacharidov a mastných kyselín. Podieľa sa napríklad na konverzii tryptofánu na niacín či serotonín, na degradácii glykogénu na glukózu-1-fosfát, na konverzii oxalátu na glycín, na syntéze kyseliny gama-aminomaslovej (GABA) v CNS. Je nevyhnutný pre syntézu hému, zúčastňuje sa na tvorbe protilátok.
Deficit vitamínu B6 je u človeka vzácny, vzhľadom na jeho dostatočný obsah v bežnej zmiešanej strave. Môže však byť podmienený medikamentózne. Nedostatočná utilizácia vitamínu B6 môže byť dôsledkom niektorých vrodených porúch metabolizmu, vzniká syndróm liekovej závislosti na vitamín B6, kedy pacient pozitívne reaguje na veľké dávky pyridoxínu.
Deficiencia vitamínu B6 sa klinicky prejavuje kožnými a neurologickými príznakmi: seboroická dermatitída, cheilosis, glositída, stomatitída, periférna neuritída, u detí aj kŕče z poruchy CNS, môže byť prítomná aj hypochrómna anémia, xanturenová acidúria.
Vitamín B6 sa taktiež zúčastňuje na odbúravaní bielkovín, tukov a cukrov. Jeho neurotropný účinok sa môže využiť na zníženie zápalových prejavov na nervových vláknach počas terapie s INH. Taktiež tlmí extrapyramídové prejavy pôsobením na mozgový kmeň.
Vitamín B6 sa terapeuticky používa pri liečbe a prevencii stavov spojených s jeho nedostatkom (pri alkoholizme, vrodených metabolických poruchách ako je cystationiúria, homocystinúria, hyperoxalúria, xanturenická acidúria so syndrómom pyridoxínovej závislosti, ďalej pri srdcovej nedostatočnosti s hromadením tekutín v tele, chronických horúčkovitých stavoch, gastrektómii, hemodialýze, hypertyreóze, pri niektorých chorobách čriev – celiakia, hnačky, regionálna enteritída, sprue a pri malabsorbčnom syndróme v spojení s ochorením hepatobiliárneho traktu).
Suplementácia je takisto indikovaná pri dlhodobom strese, u pacientov, ktorým sa podáva úplná parenterálna výživa a u pacientov s rýchlym úbytkom hmotnosti alebo pri malnutrícii v dôsledku nevhodnej diéty.
Zvýšená potreba vitamínu B6 môže vzniknúť následkom podávania niektorých liekov: cykloserínu, etiónamidu, hydralazínu, imunosupresív, izoniazidu, penicilamínu, perorálnych kontraceptív s obsahom estrogénov, pri medikácii vysokými dávkami estrogénov v terapii nádorov.
Ďalej je indikovaný u novorodencov s hereditárnym syndrómom pyridixínovej závislosti, tu je nutné podávať pyridoxín v 1. týždni života z dôvodov prevencie anémie a mentálnej retardácie.
Vitamín B6 sa používa v kombinácii s vitamínom B1 a B12 vo vysokých dávkach na terapeutickú substitúciu pri liečbe bolesti chrbta a neuropatických bolestiach rôzneho pôvodu.
Nedostatok vitamínov B6, B12 a kyseliny listovej je častou príčinou hyperhomocysteinémie. Suplementácia uvedených vitamínov naopak hyperhomocysteinémiu znižuje.
V rámci podpory a ochrany zdravia má pre zdravých jedincov vitamín B6 schválené nasledovné zdravotné tvrdenia:
- vitamín B6 prispieva k správnej syntéze cysteínu,
- vitamín B6 prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu,
- vitamín B6 prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie,
- vitamín B6 prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému,
- vitamín B6 prispieva k normálnej látkovej premene bielkovín a glykogénu,
- vitamín B6 prispieva k správnej funkcii psychiky.
Vitamín B12 (kyanokobalamín)
Vitamín B12, ako člen prostetických skupín metylmalonyl-CoA izomerázy, je potrebný pri konverzii kyseliny propiónovej na kyselinu jantárovú. Okrem toho, popri kyseline listovej sa vitamín B12 podieľa na tvorbe labilných metylových skupín, ktoré sa prenášajú na iné metylové akceptory procesom transmetylácie. Vitamín B12 tiež ovplyvňuje syntézu nukleových kyselín, najmä počas krvotvorby a iných maturačných bunkových procesov.
Vitamín B12 sa podáva s liečebným účelom vo forme kyanokobalamínu a/alebo hydroxokobalamínu. Obidve látky sú prekurzory, ktoré telo konvertuje na aktívne formy metylkobalamín a 5-adenozylkobalamín.
Nedostatok vitamínu B12 sa môže vyskytnúť v dôsledku malabsorpcie, najmä u starších dospelých (v dôsledku potravinovej kobalamínovej malabsorpcie), u pacientov po čiastočnej gastrektómii alebo ileostómii alebo iných ochoreniach gastrointestinálneho traktu, ako aj pri prísnej vegetariánskej diéte.
Porušená alebo chýbajúca absorpcia vitamínu B12 sa prejaví klinickými príznakmi, keď plazmatická hladina klesne pod 200 pg/ml. Následkami sú megaloblastická anémia a neurologické prejavy s postihnutím periférneho a centrálneho nervového systému. Polyneuropatia môže byť prítomná v kombinácii s léziami v dorzálnych povrazcoch miechy a psychickými poruchami. Medzi skoré príznaky nedostatku patrí únava a bledosť, mravčenie v rukách a nohách, nestabilná chôdza a znížená fyzická sila. Môžu sa vyskytnúť aj iné neurologické príznaky, ako je pocit pálenia, necitlivosť alebo bolesti rúk a nôh, svalová slabosť, zmätenosť a zhoršený úsudok.
Vitamín B12 sa používa v kombinácii s vitamínom B1 a B6 vo vysokých dávkach na terapeutickú substitúciu pri liečbe bolesti chrbta a neuropatických bolestiach rôzneho pôvodu.
V rámci terapeutickej suplementácie sa vitamín B12 používa pri kompenzácii stavu jeho nedostatku u pacientov s diagnostikovaným nedostatkom vitamínu B12, ktorí sú prísni vegetariáni, ktorí majú malabsorpciu vitamínu B12, u pacientov s diagnostikovanou pernicióznou anémiou, u osôb s diagnostikovanou atrofickou gastritídou alebo u ľudí, ktorí majú celiakiu.
Podporná, doplnková liečba pri dlhodobom užívaní aminosalicylátov, inhibítorov protónovej pumpy a metformínu.
Nedostatok vitamínov B6, B12 a kyseliny listovej je častou príčinou hyperhomocysteinémie. Suplementácia uvedených vitamínov naopak hyperhomocysteinémiu znižuje.
V rámci podpory a ochrany zdravia má pre zdravých jedincov vitamín B6 schválené nasledovné zdravotné tvrdenia:
- vitamín B12 prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie,
- vitamín B12 prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému,
- vitamín B12 prispieva k správnej látkovej premene homocysteínu,
- vitamín B12 prispieva k správnej funkcii psychiky,
- vitamín B12 prispieva k správnej tvorbe červených krviniek,
- vitamín B12 prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému,
- vitamín B12 prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy,
- vitamín B12 zohráva úlohu v procese delenia buniek.