Potravinová alergia je definovaná ako nežiaduca imunologická odpoveď na potravinu, ktorá môže byť včasného alebo oneskoreného typu (IgE príp. non-IgE). Patrí do skupiny takzvaných nežiaducich potravinových reakcií, ktorých podkladom nemusí byť vždy alergia.
Od pravých alergických reakcií je nutné odlíšiť skupinu nežiaducich reakcií na potraviny, ktoré môžu byť toxické (vyvolané toxínmi baktérií – stafylokokový enterotoxín) alebo neimunologické (enzymatické – intolerancia laktózy, farmakologické – chemické látky v potrave).
Falošná potravinová alergia (pseudoalergia) má klinické prejavy podobné alergii ale je vyvolaná vysokým obsahom biogénnych amínov v potrave (histamín, putrescín).
Za rozvoj potravinovej alergie zodpovedá najmä genetická predispozícia, kedy riziko jej prepuknutia u dieťaťa, ktoré má oboch rodičov alergikov, je až 80 %. Ak je alergikom len jeden rodič, tak je toto riziko 40 až 50 % a u detí, ktoré nemajú v rodine alergika je pravdepodobnosť len 20 až 30 %.
Zatiaľ jediným účinným spôsobom prevencie a liečby potravinovej alergie je vyhýbať sa alergénom. Vo všeobecnosti sa k preventívnym opatreniam radí aj dojčenie dieťaťa aspoň po dobu prvých 6 mesiacov života, resp. používanie mliečnych náhrad (u detí s vyšším rizikom sa uprednostňujú hypoalergénne mliečne náhrady).
Obrázok 1. Úloha materského mlieka a probiotík pri prevencii potravinovej alergie. (zdroj: solen.sk)
Hypoalergénne náhradné mliečne výživy s nízkym (parciálnym) stupňom hydrolýzy (obvykle označené symbolom HA) sú schopné antigénnej stimulácie a zároveň indukcii orálnej tolerancie. Pre porovnanie, náhradné mlieka s vysokým stupňom hydrolýzy (tzv. extenzívne hydrolyzáty) už nie sú určené na primárnu prevenciu, ale na liečbu alergie na bielkovinu kravského mlieka.
K ďalším opatreniam patrí:
- nepoužívať mliečne formuly na báze sójovej bielkoviny,
- nemliečne príkrmy zavádzať až po 6. mesiaci života dieťaťa,
- nemliečne príkrmy majú byť monokomponentné, začínajú sa pridávať potraviny, u ktorých sa predpokladá najmenšia pravdepodobnosť vyvolania reakcie (ryža, zemiaky, mrkva, brokolica, hrušky, jablká, morčacie, kuracie mäso),
- vysokoalergénne sa pridávajú až po ukončenom 1. roku života (u detí s atopickou anamnézou vybrané potraviny ešte neskôr),
- pridávanie nových potravín má byť postupné s intervalom 1-3 týždne, aby bolo možné odsledovať reakcie.
Doplnkovú úlohu pri primárnej prevencii potravinových alergií zohrávajú probiotiká. Odporúča sa podávanie matke asi od 20. týždňa tehotenstva a následne dieťaťu v prvých 6 mesiacoch života.
Základom sekundárnej prevencie potravinovej alergie je podávanie systémových H1-antihistaminík. Nakoľko prejavy potravinovej alergie môžu mať fatálny priebeh, každý pacient so závažnou potravinovou alergiou by mal byť vybavený pohotovostným balíčkom (p.o. kortikoid, H1-antihistaminikum, bronchodilatačný sprej) spolu s adrenalínovým perom (autoinjektor).
Obrázok 2. Vhodné a nevhodné potraviny z hľadiska možného rozvoja potravinovej alergie. (zdroj: solen.sk)
Najčastejšími potravinami spôsobujúcimi alergické reakcie sú arašidy, orechy, ryby, morské plody, syry, zeler, med, jablko a potravinové aditíva. U detí sú to najmä kravské mlieko, vaječný bielok, arašidy, orechy, sója a pšenica.
Obrázok 3. Príznaky alergie na bielkovinu kravského mlieka – ABKM. (nestlehealthscience.cz)
Potravinová alergia sa môže prejavovať rôznymi ťažkosťami:
- Tráviace prejavy
Patria sem nevoľnosť, plynatosť, hnačka, bolesti brucha, nechutenstvo, vracanie, neprospievanie, brušné koliky, pálenie záhy, afty na slizniciach dutiny ústnej, eventuálne mapy na jazyku. - Kožné prejavy
Zahŕňajú predovšetkým atopický ekzém, svrbenie kože a žihľavku. - Dýchacie prejavy
Do tejto skupiny patria predovšetkým nádcha, opuch nosovej sliznice, kašeľ a bronchospazmus. - Orálny alergický syndróm
Tento špecifický prejav potravinovej alergie sa prejavuje svrbením pier, ústnej dutiny, hrdla, prípadne aj opuchom a začervenaním okolo pier. Niekedy sa príznaky obmedzujú len na škriabanie v krku. - Námahou vyvolaná potravinová anafylaxia
Tento stav sa vyskytuje väčšinou od 30 minút až 6 hodín po požití alergizujúcej potraviny a súčasnej fyzickej aktivite, ktorá inak u daného jedinca nepredstavuje alergén. - Anafylaxia
Ide o závažnú multiorgánovú systémovú reakciu, ktorú sprevádza pocit nevoľnosti, sčervenenie pokožky, svrbenie, zhoršené dýchanie, búšenie srdca, výrazný pocit strachu, točenie hlavy, niekedy samovoľný odchod stolice a pomočenie. V najzávažnejších prípadoch sa môže rozvinúť anafylaktická šoková reakcia