Pečeň je multifunkčný orgán. Podieľa sa na prebudovávaní cholesterolu v žlčových kyselinách, na trávení tukov, reguluje hladinu cholesterolu v krvi, čo ovplyvňuje príjem v tukoch rozpustných vitamínoch. Je celkovým manažérom hladiny lipidov a lipoproteínov, ktoré sú premieňané na energiu alebo hromadené v orgánoch. Od správneho fungovania pečene je ďalej závislá funkcia zraku, srdca, pohlavných žliaz, kĺbov a obličiek.
V neposlednom rade je pečeň primárnym orgánom detoxikácie. V prípade poruchy pečene dochádza k metabolickému stresu. Metabolický stres je stav, pri ktorom dochádza k nahromadeniu metabolitov. Môže k nemu dochádzať prirodzene (napríklad pri fyzickej aktivite spojenej s anaeróbnym cvičením, silovým tréningom a podobne), ale je súčasťou aj patologických pochodov spojených spravidla s oslabením funkcie pečene.
Obrázok 1: Súhrnná schéma základných funkcií pečene. (zdroj: mefanet.cz)
Základnou funkčnou jednotkou pečene je pečeňová bunka – hepatocyt. Hepatocyty vykonávajú obrovské množstvo funkcií ako je vychytávanie rôznych molekúl, ich transport, syntézu, biotransformáciu a degradáciu.
Z pohľadu funkcie pečene sú dôležité aj tzv. Kupfferove bunky, Sínusoidálne endoteliárne bunky a hviezdicovité bunky.
Z pohľadu poškodenia pečene bol rozpoznaný celý rad dôležitých faktorov iniciujúcich poškodenie pečene ako sú vírusy, baktérie, xenobiotiká vrátane liekov a alkoholu, autoimunitne podmienené poškodenia, poruchy metabolizmu medi, železa, deficiencie enzýmov.
Obrázok 2: Procesy vedúce ku zníženiu funkcie alebo ku zlyhaniu pečene. (zdroj: drderamus.com)
Pod pojmom zlyhanie pečene rozumieme stratu schopnosti pečene plniť svoje bežné syntetické a metabolické funkcie. Akútne zlyhanie pečene sa rozvinie rýchlo (v priebehu 1-2 dní), kým ku chronickému zlyhaniu pečene dochádza v priebehu dlhšieho časového obdobia. V prípade oboch typov sa dajú pozorovať tri patofyziologické deje: pečeňové zlyhanie, zápal a portálna hypertenzia.
Pečeňové zlyhanie má viacero možných príčin medzi najčastejšie patria vírusové infekcie, nadmerná konzumácia alkoholu, nealkoholová steatóza pečene, metabolické a autoimunitné ochorenia. Okrem alkoholu patrí k hlavným rizikovým faktorom rozvoja pečeňového zlyhania obezita, užívanie liekov a otravy.
V rámci poradenstva je vhodné odporučiť pacientovi prípravky s viacerých skupín účinných a biologicky aktívnych látok. Predovšetkým ide o cholín, inozitol a L-metionín, silymarín, vitamín E, vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6 a B12). V prípade vybraných ochorení pečene sa k vyššie uvedeným liečivám pridávajú aj prípravky s obsahom N-acetylcysteínu, esenciálnych fosfolipidov, prípadne ďalších liečiv.