Hemoroidy sú zväčšené vény lokalizované v dolnej časti rekta a anu. Vo všeobecnosti sa hemoroidy rozlišujú na vnútorné (vznikajú z horného hemoroidálneho plexu) a vonkajšie (vznikajú z dolného hemoroidálneho plexu). Podľa stupňa prolapsu sa stratifikujú do 4 štádií (obr. 2).
V prípade vnútorných hemoroidov je prítomné bezbolestné krvácanie, vysunutie tkaniva v oblasti konečníka, vyprázdňovanie hlienu a pocit neúplného vyprázdnenia po defekácii. Krv býva jasno červená, viditeľná na toaletnom papieri alebo medikovanom obrúsku (výnimočne aj na spodnej bielizni). Prolabujúce vnútorné hemoroidy môžu spôsobiť aj miernu inkontinenciu stolice.
Obrázok 1: Prolaps pri vnútornom hemoroide a vonkajší hemoroid. (zdroj: medicinenet.com)
V prípade vnútorných hemoroidov je prítomná mierna bolesť (niekedy pálenie alebo svrbenie) a celkový diskomfort v oblasti konečníka. V prípade opuchu vonkajších hemoroidov je bolestivosť výrazne vyššia.
Krvácanie a prítomnosť hlienu nie je tak častá ako pri vnútorných hemoroidoch. Naopak, častejší je vznik lokálnej trombózy, ktorá spolu s opuchom mizne asi po 5-6 dňoch.
Liečba hemoroidov je indikovaná iba u symptomatických pacientov. U bezpríznakových pacientov sú odporúčané najmä predovšetkým režimové opatrenia, ktoré by mali byť súčasťou liečby u každého pacienta. U všetkých typov pacientov je možné odporúčať podpornú systémovú terapiu bioflavonoidmi.
Obrázok 2: Štádiá hemoroidov podľa lokalizácie a stupňa prolapsu. (zdroj: solen.sk, flebaven.sk)
Obrázok 3: Diosmín v mikronizovanej forme podávaný perorálne počas aspoň 4-5 týždňov redukuje symptómy hemoroidálneho ochorenia a zlepšuje prognózu ochorenia. (zdroj: flebaven.sk, adc.sk)
Medzinárodné smernice odporúčajú použitie mikronizovaného diosmínu v liečbe hemoroidov. Diosmín je indikovaný na liečbu príznakov spojených s akútnym stavom hemoroidálneho ochorenia (hemoroidy), ako bolesť, krvácanie a opuch konečníka.
V prípade indikácie je potrebné ich dlhodobé podávanie počas 4 až 5 týždňov, pričom preferované sú mikronizované formy.
Práve mikronizovaná lieková forma patrí medzi kľúčové vlastnosti účinnej terapie perorálnym diosmínom. Mikronizovaná forma umožňuje rýchlejší nástup účinku. Flavonoidy typu diosmín charakterizuje nízka rozpustnosť vo vode, a tým aj malá absorpcia z gastrointestinálneho traktu.
Podmienkou absorpcie je rozpustenie lieku v tráviacich šťavách, pričom rýchlosť rozpúšťania závisí od veľkosti jeho častíc. Veľmi účinný spôsob ako zlepšiť črevnú absorpciu, je zmenšiť veľkosť jeho častíc. Mikronizácia lieku významne zmenšuje veľkosť častíc, a tak zvyšuje rozpúšťanie a vstrebávanie.
Súbežne je možné používať lokálnu terapiu, prípadne doplnkovú liečbu a mimoriadne dôležité je dodržiavať režimové opatrenia. Pokiaľ nedôjde pri dodržaní všetkých opatrení k zlepšeniu stavu po 7 dňoch, je potrebná konzultácia s lekárom.
Diosmín sa používa aj na asistované samoliečenie a dlhodobú terapiu prejavov chronického ochorenia žíl (varixov) ako bolesť, pocit ťažkých nôh, únava nôh, nepokoj v nohách, nočné kŕče, opuch a trofické zmeny (zmeny kože v dôsledku porušenej výživy a odolnosti tkaniva).
Tribenozid a adjuvanciá (lokálne)
Tribenozid je vazoprotektívna účinná látka, ktorá sa používa v liečbe vonkajších a vnútorných hemoroidov. Tribenozid redukuje kapilárnu permeabilitu a zlepšuje vaskulárne napätie, čím prispieva ku kontinuálnej regenerácii postihnutých tkanív.
Tribenozid má taktiež protizápalové vlastnosti a antagonistický účinok na viacero endogénnych substancií sprostredkujúcich rozvoj zápalu a vyvolávajúcich bolesť. Okrem bolestivosti dokáže už niekoľko minút po aplikácii zmierniť aj ďalšie nepríjemné pocity, ako je pálenie a svrbenie.
Obrázok 4: Tribenozid reguluje expresiu laminínov, ktoré pomáhajú rekonštruovať pri hemoroidoch narušené bazálne membrány epidermálnych buniek. (zdroj: procto-glyvenol.sk)
Okrem antiflogistického a analgetického pôsobenia vykazuje tribenozid pri lokálnej aplikácii taktiež antikoagulačné a antiedematózne pôsobenie. Všetky uvedené vlastnosti prispievajú k symptomatickému účinku tribenozidu.
Jedným z najvýznamnejších kauzálnych účinkov tribenozidu v rámci lokálnej liečby hemoroidov je jeho reepitelizačný účinok. Jeho mechanizmus spočíva v regulácii expresie laminínov, ktoré napomáhajú rekonštruovať poškodené a narušené bazálne membrány epidermálnych buniek.
Výhoda kombinácie liečiv tribenozidu a lidokaínu spočíva v tom, že okrem okamžitej úľavy od symptómov hemoroidov, ako sú bolesť, pálenie a svrbenie, dochádza zároveň k ich liečbe.
Pri indikácii terapie hemoroidov lokálnymi prípravkami s obsahom tribenozidu nepredstavuje rozhodujúce kritérium to, či sa jedná o polotuhý liek (obvykle rektálny krém) alebo pevný dávkovaný liek (spravidla rektálny čapík). V oboch prípadoch sa aplikácia vykonáva vždy po omytí čistou vodou alebo po použití adstringentného sedavého kúpeľa (obvykle sa používa výluh z dubovej kôry). Optimálne je použitie 2x denne počas akútnej fázy a po ústupe príznakov následne 1x denne (ráno alebo večer).
Obrázok 5: Postup pri aplikácii čapíkov. V prípade krémov sa používa aplikátor. (zdroj: vagcel.ru)
Pri vnútornom hemoroide je možná buď aplikácia krému za použitia rektálneho aplikátora, alebo sa použije rektálny čapík. Možné je aj striedanie obidvoch foriem.
V oboch prípadoch je vhodná aplikácia vždy po stolici (ideálne ráno a večer) a následnej očiste vlažnou vodou. Po ústupe symptómov sa prechádza na aplikáciu 1x denne (ráno alebo večer).
Vhodná je kombinácia tribenozidu s adjuvanciami, predovšetkým lokálnymi anestetikami, ktoré znižujú citlivosť a bolestivosť v oblasti aktívneho hemoroidu.
Tribenozid v kombinácii s lokálnym anestetikom (napríklad lidokaínom) na lokálnu aplikáciu vo forme rektálneho krému alebo čapíkov je možné indikovať pod dohľadom lekára od 4. mesiaca tehotenstva a počas celej doby laktácie.
Súčasne je pri osobnej hygiene vhodné používať vlhčené obrúsky, ktoré obsahujú extrakt z koreňa Ruscus aculeatus – listnatca, bohaté na saponíny (napr. ruskogenín a neoruskogenín). Ruskogenín napomáha zvyšovaniu venózneho tonusu stien postihnutých hemoroidálnych žíl.
Výťažok z koreňa Ruscus aculeatus je vďaka jeho protizápalovým a adstringentným účinkom vhodné na intímnu hygienu v oblasti konečníka.
Vlhčené obrúsky je vhodné používať ako náhradu bežného toaletného papiera (najmä v období výskytu symptómov hemoroidov).