Ochrana pred slnečným žiarením
Pobyt na slnku so sebou prináša riziká v podobe škodlivého ultrafialového žiarenia, a to najmä UVA a UVB. Napriek tomu, že ultrafialové žiarenie tvorí len 5 % z celkového množstva slnečného žiarenia, ktoré na Zem dopadá, má naozaj veľkú silu a je potrebné pred ním našu pokožku chrániť.
Pri dopade slnečných alebo solárnych UV lúčov na pokožku sa v melanocytoch vytvára pigment melanín, ktorý pokožku sfarbuje dohneda. Množstvo pigmentu v pokožke, ako aj hrúbka a prekrvenie kože určujú jej zhnednutie. V skutočnosti je zhnednutie prirodzenou ochranou kože proti poškodeniu, pretože tmavý kožný pigment absorbuje UV žiarenie predtým, ako stihne poškodiť membránové štruktúry buniek alebo jej DNA.
Mechanizmus pôsobenia UV žiarenia
UVA lúče prenikajú do spodných vrstiev pokožky a prinášajú rýchle, ale aj rýchlo miznúce zhnednutie. Spôsobujú začervenanie kože, urýchľujú jej starnutie (tvorba vrások a strata elasticity).
Na energiu bohatšie UVB lúče sa zachytávajú v horných vrstvách kože a spôsobujú oneskorené, ale trvalejšie hĺbkové zhnednutie. Pri vysokých dávkach môžu spôsobiť poškodenie DNA s rizikom vzniku rakoviny kože.
Obrázok 1: Účinok jednotlivých zložiek UV žiarenia na kožu. (zdroj: ioma-paris.com)
Opálenie (zhnednutie) a zmnožená tvorba pigmentácie je ochranná reakcia kože na slnečnú expozíciu. Rýchle zhnednutie je dané oxidáciou melanínu dostupného v koži po vystavení UVA zložke slnečného žiarenia a mizne za 1 až 2 hodiny. Neskoré zhnednutie vzniká syntézou nového melanínu po expozícii UVB žiareniu za 2 až 3 dni a vydrží aj niekoľko mesiacov po opálení.
Spálenie je zápalovou reakciou kože na neprimeranú nadmernú expozíciu slnečnému žiareniu, ktoré sa prejaví na koži už za 4 až 6 hod. po expozícii, pričom maximum prejavov nastane po 12 až 24 hod. Následkom spálenia vzniká v koži zápal – erytém, edém až tvorba vezikúl, deskvamácia a neskôr zhnednutie.
Obrázok 2: Charakteristické klinické prejavu erytrému pri bežnom nekomplikovanom spálení kože. (zdroj: solen.sk)
Zdravotné riziká UV žiarenia
- UV žiarenie preniká pod kožu, kde vyvoláva tvorbu voľných radikálov, ktoré spôsobujú poškodenie a rýchlejšie starnutie kože,
- koža má obmedzenú schopnosť regenerácie, čo môže pri neuváženej expozícii UV žiareniu spôsobiť, že niektoré bunky ostanú trvalo poškodené,
- kožné defekty sa nemusia prejaviť okamžite, ale až po rokoch,
- veľmi rizikové je nárazové a niekoľkonásobné spálenie pokožky v detstve (aj obyčajným slnkom), príp. v mladom veku, pretože takéto priestupky sa kumulujú a po rokoch môžu vyústiť až do malígneho (rakovinového) procesu,
- aj ľudom, ktorí sa nespália, môže časom hroziť malígna forma nádoru, pokiaľ sú často vystavovaní slnečnému žiareniu najmä, ak ide o kombináciu s častým ožarovaním v soláriu.
Podľa údajov medzinárodných vedeckých a odborných inštitúcií (WHO a IARC – Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny):
- potvrdilo sa, že požívanie solárií je významne nebezpečné z hľadiska vzniku rakoviny kože,
- UV žiarenie je v najvyššej kategórii rizika vzniku rakoviny (je karcinogénne pre človeka, predtým bolo v kategórii – pravdepodobný karcinogén pre človeka),
- vedecké dôkazy o tom, že soláriá zapríčiňujú smrteľnú rakovinu kože sa považujú za dostatočné a kompletné,
- používanie solárií pred 30. rokom života súvisí so 75 % nárastom rizika melanómu kože,
- v posledných rokoch bol zaznamenaný významný, 3-násobný nárast výskytu melanómu kože, hlavne u mladých žien,
- štúdie poskytujú dostatok dôkazov o tom, že významnú úlohu u rakoviny kože zohráva používanie solárií spolu s nadmernou a neuváženou expozíciou na slnku,
- rakovinu kože spôsobuje dokonca aj UVA a nie iba UVB žiarenie.
Typy pokožky s existujúcim rizikom pri expozícii UV žiareniu
Keltský typ (fototyp I)
Nápadne svetlá pleť, pehy, hrdzavé vlasy, modré, zriedkavo hnedé oči, svetlé prsné bradavky: ťažké bolestivé spálenie, rýchlo sčervenie, zle sa opaľuje, šúpe sa, čas opaľovania na slnku 5-10 min.
Pre ochranu je vhodné zvoliť ochranný prípravok s ochranným faktorom SPF 50+.
Európsky typ so svetlou pleťou (fototyp II)
Trochu tmavšia pleť ako pri fototype I, blond až hnedé vlasy, modré, zelené, sivé oči, svetlé prsné bradavky: ťažké bolestivé spálenie, pleť sa len málo opáli, šúpe sa, čas opaľovania na slnku 10-20 min.
Pre ochranu je vhodné zvoliť ochranný prípravok s ochranným faktorom SPF 50+.
Európsky typ s tmavou pleťou (fototyp III)
Svetlá až svetlohnedá pleť, tmavo-blond až hnedé vlasy, sivé, hnedé oči, tmavšie prsné bradavky: k spáleniu dochádza zriedka, je mierne, opálenie je priemerné, čas opaľovania na slnku 20-30 min.
Pre ochranu je vhodné zvoliť ochranný prípravok s ochranným faktorom SPF 30.
Stredomorský typ (fototyp IV)
Svetlohnedá pleť, tmavé pehy, tmavohnedé vlasy, tmavé oči, tmavé prsné bradavky: k spáleniu nedochádza, opálenie je rýchle a hlboké, čas opaľovania na slnku 40 min.
Pre ochranu je vhodné zvoliť ochranný prípravok s ochranným faktorom SPF 30.
Fotoprotektíva
Fotoprotekcia je jedna z najdôležitejších a najúčinnejších preventívnych opatrení v starostlivosti o kožu a vlastné zdravie. Pravidelné používanie fotoprotektívnych ochranných prípravkov proti UV žiareniu znižuje výskyt prekanceróz – aktinickej keratózy, solárnej elastózy a nemelanómovej rakoviny kože.
Rutinné používanie ochranných prípravkov proti slnečnému žiareniu a eliminácia spálenia môže tiež znížiť riziko vzniku malígneho melanómu. Ochranné prostriedky s rozšíreným spektrom okrem UVB aj v UVA rozsahu umožňujú zmierniť alebo aj zabrániť fotosenzibilizácii indukovanej liekmi a tiež rozvoju fotodermatóz (porfýria, polymorfná svetelná erupcia).
Používanie fotoprotektív zároveň predstavuje aktívnu prevenciu predčasného starnutia kože (tzv. fotoaging).
Obrázok 3: Prehľad látok s fotoprotektívnym pôsobením s ohľadom na typ UV žiarenia, pre ktoré poskytujú ochranný účinok. (zdroj: solen.sk)
Fotoprotektívne prostriedky (sunscreens) rozdeľujeme podľa miery ochranného efektu proti slnečnému žiareniu, a to vyjadrením faktora slnečnej ochrany – SPF (sun protection factor). SPF je definovaný ako dávka UV žiarenia potrebná k navodeniu minimálnej erytémovej reakcie (MED = minimal erythema dose) na chránenej koži po aplikácii 2 mg/cm2 produktu delená UV žiarením potrebným k navodeniu 1 MED na nechránenej koži.
Vznik erytému je kľúčovým parametrom v meraní a testovaní SPF. V praxi to znamená, že fotoprotektívne prostriedky s SPF 15 filtrujú približne 93 % UV žiarenia, prostriedky s SPF 30 filtrujú asi 97 % UV žiarenia. Tieto hodnoty sú namerané pri odporúčanej štandardnej aplikácii množstva krému 2 mg/cm2.
Na dosiahnutie primeranej ochrany proti škodlivým zložkám slnečného žiarenia by sme mali použiť fotoprotektíva so spektrom ochrany proti UVB aj UVA žiareniu. Posledná úprava odporúča označenie maximálnej ochrany ako OF 50+, respektíve SPF 50+ a symbol UVA v krúžku, čo znamená, že prípravok spĺňa prísne definované kritériá ochrany aj pred UVA žiarením.
Ochranný krém by sa mal aplikovať 15 až 30 minút pred expozíciou slnečnému žiareniu, aby mal dostatok času na aktiváciu a prispôsobenie sa koži. Po dlhšom kúpaní alebo zapotení by sa mala vrstva ochranného prípravku obnoviť.
Odolnosť fotoprotektívnych prípravkov proti vode určuje stanovenie úrovne SPF po 40 alebo 80 minútach ponorenia do vody.
Ideálna ochrana proti slnečnému žiareniu by mala v prvom rade zabezpečiť vynikajúcu účinnosť s pokrytím širokého spektra UVB aj UVA žiarenia, mala by byť fotostabilná a vodeodolná, a v neposlednom rade aj kozmeticky prijateľná s možnosťou rovnomernej aplikácie na povrchu kože.
Najobľúbenejšie formy fotoprotektív sú mlieko, krém a tuhé tyčinky na pery a konkrétne rizikové miesta. Na trhu sú dostupné aj tónované ochranné opaľovacie prípravky s vysokým SPF faktorom nahradzujúce bežnú dekoratívnu kozmetiku.
Doplnkové poradenstvo pri expozícii UV žiareniu
V rámci doplnkového poradenstva pre ochranu pred slnečným žiarením je vhodné odporúčať:
- Prípravky na starostlivosť o pokožku po expozícii slnečného žiarenia
Prípravky obsahujúce zložky podporujúce regeneráciu pokožky. Príkladom sú prípravky s obsahom kyseliny pantoténovej, výťažkov z Aloe vera a podobne.
- Prípravky podporujúce ochranu buniek pred voľnými radikálmi (antioxidanty)
Do tejto skupiny patria predovšetkým suplementy s obsahom vitamínu C alebo vitamínu E, s obsahom zinku alebo selénu, prípadne extrakty zo zeleného čaju, ktoré vychytávajú voľné radikály a zmierňujú negatívne dopady UV žiarenia na bunkové membrány a DNA.
- Produkty podporujúce pitný režim
V tejto skupine je možné odporúčať stolové alebo menej zriedkavo minerálne vody, ako aj rehydratačné prípravky.