Seborea alebo seboroická dermatitída sa považuje za chronickú formu ekzému. Prejavuje sa ako červená suchá šupinatá svrbiaca koža na pokožke hlavy a iných častiach tela. Objavuje sa na tele v oblastiach, kde je veľa mazových žliaz (horná časť chrbta, nos a pokožka hlavy).
Seboroická dermatitída nie je nákazlivá a nie je formou alergie, hoci niektoré alergie môžu mať podobné príznaky.
Patogenéza
Seboroická dermatitída môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku. Najčastejšie sa vyskytuje u dojčiat a dospelých vo veku 30 – 60 rokov. Vyskytuje sa častejšie u mužov ako u žien.
U dojčiat sa seborea zvyčajne vylieči sama do veku 6 – 12 mesiacov (po tomto období nemá tendenciu vracať sa). U dospelých však má seboroická dermatitída zvyčajne charakter vzplanutia a vymiznutia, ktorý môže trvať roky.
Príčiny vzniku
Príčina seboroickej dermatitídy nie je úplne objasnená, no jej pravdepodobná príčina je zápalová reakcia na nadbytok kvasiniek Malassezia.
Malassezia je organizmus, ktorý bežne žije na povrchu kože. Ak však dôjde k jeho premnoženiu, imunitný systém na neho začne reagovať prehnane, čo vedie k zápalovej reakcii a následným kožným zmenám.
Medzi iné možné príčiny vzniku patria:
- zvýšená hladina androgénov,
- zvýšená hladina kožných lipidov,
- zápalová reakcia,
- rodinná anamnéza.
Niektoré zdravotné stavy môžu u ľudí zvýšiť riziko vzniku seboroickej dermatitídy, vrátane psoriázy, akné, rosacey, HIV, po transplantácii orgánov, pri Parkinsonovej chorobe, epilepsii, Downovom syndróme, alkoholizme, depresii, poruchách príjmu potravy a po prekonaní mŕtvice alebo srdcového infarktu.
Bežné spúšťače seboroickej dermatitídy
Medzi najčastejšie príčiny, ktoré môžu spustiť seboreu patria:
- mastná pleť,
- stres a nedostatok spánku,
- hormonálne zmeny,
- choroby,
- chladné a suché počasie,
- niektoré lieky (napr. psoralén, interferón a lítium),
- silné čistiace prostriedky, rozpúšťadlá, chemikálie a mydlá.
Aké sú príznaky seboroickej dermatitídy?
U dojčiat sa najčastejšie vyskytuje forma seboroickej dermatitídy, ktorá sa objaví na pokožke hlavy ako šupinaté mastné škvrny, ktoré nesvrbia. Môže sa u nich vyvinúť seboroická dermatitída aj na zadočku, kde si ju možno pomýliť s plienkovou vyrážkou (forma kontaktnej dermatitídy).
U dospievajúcich a dospelých sa seboroická dermatitída tvorí hlavne v miestach, kde je pokožka mastnejšia. Okrem dermatitídy na pokožke hlavy sa môže objaviť začervenanie, opuch a mastné šupiny po stranách nosa, v obočí a jeho okolí, v strednej časti hrudníka, hornej časti chrbta, v podpazuší a v oblasti slabín.
Príznaky
Medzi typické symptómy patria:
- červené škvrny alebo mastné šupiny (biele alebo žltkasté) na koži,
- šupiny na pokožke hlavy,
- blefaritída: šupinaté červené okraje viečok,
- šupinaté škvrny na línii vlasov a na prednej časti hrudníka,
- kombinovaná mastná a suchá pokožka strednej časti tváre,
- vyrážka v podpazuší, pod prsiami, v záhyboch slabín a genitálnych záhyboch,
- objavenie sa najmä počas chladných období (zlepšenie v lete po vystavení sa slnku).
Diagnostika
Seboroická dermatitída sa ľahko diagnostikuje podľa jej klinického vzhľadu a správania. Biopsia kože môže byť užitočná, ale je zriedka indikovaná.
Správna diagnóza si vyžaduje starostlivé posúdenie dermatológom.
Liečba
Seboroická dermatitída je celoživotné relaps-remitujúce ochorenie. U dospievajúcich a dospelých zvyčajne nevymizne bez liečby. Typ liečby závisí od oblasti tela, ktorá je postihnutá a od závažnosti stavu pacienta.
Na odstránenie zrohovatenej pokožky je možné v prípade potreby použiť keratolytiká (kyselina salicylová, močovina).
Pri premnoženi malassezie sa aplikujú lokálne antimykotiká (ketokonazol alebo ciklopiroxolamín). Niektoré kmene malassezia sú odolné voči azolovým antimykotikám. Vtedy sa používa napríklad pyritión zinočnatý.
Na zníženie zápalu pri akútnom relapse sa aplikujú mierne lokálne kortikosteroidy (napríklad betametazón, fluocinolón) počas doby 1 – 3 týždňov. Ako alternatíva kortikoidov pri opakovaných relapsoch sa predpisujú lokálne inhibítory kalcineurínu (pimekrolimový krém, takrolimová masť), pretože majú menej nežiaducich účinkov na pokožku.
V rezistentných prípadoch u dospelých sa môže odporučiť perorálny itrakonazol, tetracyklínové antibiotiká alebo fototerapia. Nízka dávka perorálneho izotretinoínu sa tiež ukázala ako účinná pri ťažkej alebo stredne závažnej seboroickej dermatitíde.
V prípade seborey vo vlasatej časti hlavy sa používajú liečivé šampóny s obsahom ketokonazolu, ciklopiroxu, pyritiónu zinočnatého, uhoľného dechtu a kyseliny salicylovej 2x týždenne po dobu najmenej jedného mesiaca, v prípade potreby neobmedzene.
Liečba u dojčiat
U dojčiat zvyčajne seborea zmizne sama aj bez liečby do 12 mesiacov veku dieťaťa. Počas akútnej fázy sa odporúča pravidelné umývanie vlasovej pokožky detským šampónom a následné jemné česanie kefou na odstránenie šupín. Užitočné môže byť aj potieranie bielou vazelínou.
Prevencia seborey
Pomerne účinná prevencia seborey je dostatok odpočinku, kontrola stresu a každodenné vystavovanie sa malým dávkam slnečného žiarenia (UV svetlo). Pacienta treba upozorniť aj na to, aby vždy dodržiaval pokyny lekára týkajúce sa používania liekov a liečivých prípravkov.
Mgr. Hana Rapčíková