Gastroezofagálny reflux (GERD) nastáva, keď sa potrava, ktorá klesla do žalúdka vracia späť do pažeráka. Spolu s jedlom môže do pažeráka prejsť aj žalúdočná kyselina, ktorá spôsobuje bolesť.
Regurgitácia je vracanie skonzumovanej stravy do ústnej dutiny.
Reflux teda návrat potravy do ústnej dutiny je veľmi častý hlavne u dojčiat vo veku do 3 mesiacov, trvať však môže až 1 rok či 18 mesiacov. Pokiaľ dieťa priberá, je spokojné, nie je plačlivé, rastie ako má, tak nie je dôvod riešiť reflux.
Ak však dieťa nepriberá, nerastie ako má, je plačlivé po kŕmení, odmieta mlieko či dokonca má zafarbené zvratky na žlto, zeleno alebo ak zvratky pripomínajú kávovú usadeninu, či ak je prítomná krv v stolici, problémy s dýchaním, je nutné, aby zdravotný stav dieťaťa posúdil pediater a určil následne liečbu.
Príčiny
Jednou z príčin je neúplne vyvinutý pažerákový zvierač, ktorý nedokáže zabrániť vráteniu potravy zo žalúdka do pažeráka, alergia na bielkovinu kravského mlieka, nadmerné konzumovanie vzduchu spolu so stravou, blokáda tráviaceho traktu, stenóza pyloru, čo je difúzne zhrubnutie hladkej svaloviny žalúdka, čo spôsobuje nepriechodnosť potravy zo žalúdka do tenkého čreva, eozinofilná ezofagitída, čo je hromadenie eozinofilov na základe alergie, čím nastáva poškodenie sliznice pažeráka (prejavy spojené s astmou, alergickou rinitídou či atopickým ekzémom). Ďalším dôvodom refluxu je skutočnosť, že deti do 4 až 6 mesiacoch trávia väčšinu času na chrbte a prijímajú tekutú stravu.
Prejavy
Okrem zvracania nestrávenej potravy je prítomný chronický kašeľ, hlučné dýchanie, pískanie, problémy s dýchaním, sipot, chudnutie či nepriberanie, odmietanie jedla, jedenie po malých dávkach, odťahovanie a otáčanie hlavy pri kŕmení či dojčení, zvýšené slintanie, plač po nakŕmení či dojčení, kyslý zápach z úst, časté čkanie, ťažkosti so spánkom, časté nočné budenie, zelené alebo žlté zafarbenie zvratkov niekedy býva prítomná aj krv, v ťažších prípadoch až dehydratácia (žiadne ocikané plienky 3 a viac hodín), stolica s prímesou krvi (prejav krvácania v tráviacom trakte).
Znázornenie refluxu
Zdroj: https://www.nationwidechildrens.org/
Tichý reflux
Tichý reflux, tiež označovaný ako laryngofaryngeálny reflux, je stav, kedy sa potrava vracia späť do pažeráka, hrtana, prípadne do hrdla až do nosa a dieťa potravu nevyvráti, ale prehltne. Preto je ťažšie diagnostikovaná a často sa zamieňa za koliku.
Prejavy
Odmietanie jedla, chudnutie, neprospievanie, apnoe, chronický kašeľ, sipot, chrapot, upchatý nos, grganie, infekcie uší, zubná erózia, podráždenosť, problémy so spánkom. Staršie deti počas spánku stonajú, plačú, prehĺtajú a pýtajú vodu počas spánku a sťažujú sa na horkú chuť v ústach. Menšie deti v dojčenskom veku sa budia v noci každú 1 až 2 hodiny. Cez deň má dieťa krátke spánky. Väčšina detí s tichým refluxom však nemá problém s prospievaním.
Najväčší rozdiel medzi GERD a tichým refluxom je, že pri tichom refluxe je dráždené hrdlo, hlasivky a nos, zatiaľ čo pri GERD je dráždený pažerák a spôsobuje tak bolesť v brušnej oblasti.
Liečba refluxu
- Cvičenie podľa rád fyzioterapeuta na spevnenie brušných svalov.
- Eliminácia alergénu (umelá mliečna formula bez obsahu bielkoviny kravského mlieka alebo na báze aminokyselín) z mliečnej výživy a pri dojčených deťoch úprava stravy matky (vajcia, mlieko, ryby). Pri vylúčení alergénu môže trvať aj 2 týždne, kým reflux úplne vymizne a po opätovnom zavedení alergénu sa reflux vráti naspäť.
- Častejšie kŕmenie (každé 2 hodiny) po menších dávkach, odgrgávanie počas kŕmenia, kŕmenie v zvislej polohe, neprekrmovanie, po kŕmení držať dieťa aspoň 30 minút v zvislej polohe. Ak je dieťa dojčené, je dôležité, aby malo pri dojčení hlavu vyššie ako zadok a aby nebolo dojčené z preplnených prsníkov. Aj pri dojčení je dôležité, aby si dieťa mohlo odgrgnúť a ďalej sa môže dojčiť z toho istého prsníka.
- Ak dieťa nie je dojčené, je vhodné zvoliť vhodnú dojčenskú fľašu, ktorá zabráni nadmernému prehĺtaniu vzduchu. Takéto fľaše majú cumeľ označený aj ako „air free“, prípadne je fľaša prispôsobená na kŕmenie v zvislej polohe tak, že sa mlieko vytláča do cumľa na základe sania dieťaťa ako pri dojčení a mlieko tak samovoľne nevyteká príliš rýchlo a bez vzduchu.
- Antirefluxný klin na vypodloženie dieťaťa pri spaní.
- Farmakologická liečba patrí z dôvodu nežiaducich účinkov na zdravie dieťaťa do rúk pediatra, alebo gastroenterológa, ktorý môže predpísať antagonisti H2 receptorov alebo inhibítory protónovej pumpy či prokinetiká, aby sa rýchlejšie vyprázdnil žalúdok. Z OTC produktov vieme dieťaťu pomôcť zahustením materského mlieka či umelej mliečnej formule dietetickou potravinou s obsahom karobovej gumy. Ďalšou možnosťou je umelá mliečna formula zahustená škrobom, maltodextrínom či karobovou gumou. Škrob sa však príliš neodporúča kvôli možnému zvýšenému riziku vzniku diabetu v neskoršom veku. Karobová guma je bezpečné zahusťovadlo u detí. Xantámová guma by sa nemala používať u detí starších ako 1 rok z dôvodu možného vzniku nekrotizujúcej enterokolitídy. Maltodextrín môže naopak u niektorých dojčiat poškodiť osídlenie čreva probiotickými baktériami, ak nejde o rezistentný maltodextrín. Prejavy refluxu taktiež znižujú probiotiká s baktériami druhu Lactobacillus reuteri.
Ing. Mária Lamparská