Ďalšie príspevky

Ďalšie príspevky

Priveľa očných liekov? Dilema pre pacienta, nie však pre lekárnika.

Aplikácia 2 a viac očných liekov je často riešený problém pri výdaji liekov.

Stretávame sa ním u všetkých vekových kategórií v rámci rôznych indikácií, pri výdaji na lekársky predpis alebo v rámci OTC dispenzácie , napr.:

  • Glaukóm
  • Katarakta (predoperačná a pooperačná starostlivosť)
  • Alergická konjunktivitída
  • Syndróm suchého oka
  • Infekčné zápaly oka

Najčastejšími kombináciami očných liekov sú :

  • Viacero druhov očných kvapiek aplikovaných v rovnakých alebo odlišných časových intervaloch
  • Kombinácia očných kvapiek a očných mastí (gélov)

Aplikácia viacerých očných kvapiek:

Súbežne aplikované očné kvapky sa musia podávať s časovým odstupom aspoň 15 minút, kedy je zaručené, že nedôjde k vzájomným interakciám.

U nositeľov kontaktných šošoviek, najmä mäkkých, je nevyhnutné pred aplikáciou očných kvapiek šošovky z oka odstrániť a vložiť si ich až po 15 minútach – platí to najmä pre kvapky viazané na lekársky predpis s obsahom konzervantov (benzalkónium).

Aplikácia očných kvapiek a očných mastí:

Ako prvé sa aplikujú očné kvapky a následne s časovým odstupom aspoň 15 minút očná masť. Očné masti sa odporúčajú aplikovať na noc, ak však lekár indikuje očnú masť aj na deň, upozorníme pacienta na rozmazané videnie tesne po aplikácii.

Aplikácia viacerých očných mastí:

Medzi aplikáciami očných mastí musíme zachovať odstup aspoň 10 minút.

Ako správne aplikovať očné lieky?

U očných kvapiek sa aplikuje 1-2 kvapky do dolného spojovkového vaku, pričom sa eliminuje kontakt kvapkadla s mihalnicami a povrchom oka. Pre zníženie systémovej absorpcie je vhodné na 1 minútu zatlačiť na slzník v oblasti vnútorného očného kútika.

U očných mastí je vhodné po otvorení vytlačiť a vyhodiť prvý centimeter. Po aplikácii od očnej štrbiny sa oko ponechá zatvorené na 2-3 min, aby sa liečivá vstrebali a neodtiekli slzami.

PharmDr. Tomáš Srnka, Lekáreň Lieky24, Brezno

Kľúčové slová /
Indikácie /

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.