Ďalšie príspevky

Liečba anémie sa líši v závislosti od typu a príčiny

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom flavonoidov III.

Úloha farmaceuta v manažmente systémového lupus erythematosus

Efektívna liečba astmy

Ďalšie príspevky

Okrem aktívnych látok sa v každom jednom kozmetickom prípravku nachádza aj viacero pomocných látok, ktoré sa označujú aj ako funkčné kozmetické látky. Pomocné látky majú rôzny charakter a v danom kozmetickom produkte môžu plniť viaceré úlohy. Výberom správnych pomocných látok vieme ovplyvniť konečný vzhľad kozmetického produktu, tiež jeho funkčné vlastnosti a konečný dojem pre používateľa.

Aditíva a ich funkcie:

Pomocné látky sú často laicky vnímané ako niečo nezdravé, škodlivé. V skutočnosti sú však všetky pomocné látky regulované a kontrolované, do kozmetických prípravkov na európskom trhu sa dostanú len tie zložky, ktoré sú bezpečné. Pomocné látky v kozmetike rozdeľujeme podľa ich vlastností a účelu do viacerých skupín.

Rozpúšťadlá

Medzi najbežnejšie a najbezpečnejšie rozpúšťadlo v kozmetike patrí voda (aqua). Výhodou je jej nízka cena a dobrá dostupnosť, zároveň je pre náš organizmus prirodzená, je bez chuti a bez zápachu. Nevýhodou vody je jej ľahká mikrobiologická kontaminácia a neselektivita.

Používa sa v tekutých kozmetických prípravkoch (šampóny, tekuté mydlá, gély, toniká, roztoky, pleťové vody), ale aj v emulziách typu olej/voda a tiež voda/olej, spolu s emulgátormi. Radí sa medzi hydrofilné rozpúšťadlá.

Z lipofilných rozpúšťadiel sa používa napríklad ricínový olej (oleum ricini), olivový olej (oleum olivae), slnečnicový olej (oleum helianti) a ďalšie. Olejové rozpúšťadlá sa používajú na rozpustenie lipofilných zložiek, majú vyššiu mikrobiologickú stabilitu, pokožku hydratujú a premasťujú. Ich nevýhodou je ľahká oxidácia a zmena vlastností, najmä pri nesprávnom skladovaní.

Konzervanty

Sú nevyhnutné najmä pri kozmetických produktoch s vyšším podielom vody, v bezvodých produktoch sa používajú zriedkavejšie. Kozmetické produkty chránia pred mikrobiálnou kontamináciou, ktorá by mohla viesť k infekcii oka, nosa, ústnej dutiny a iných častí tela. Konzervanty sa používajú v malých koncentráciách a sú vysoko efektívne. Medzi najefektívnejšie a najviac preskúmané konzervanty zaraďujeme parabény (metylparabén, ethylparabén, propylparabén, butylparabén).

Emulgátory

Pri emulziách o/v a v/o sa na znižovanie povrchového napätia na rozhraní medzi dvoma fázami používajú emulgátory. Bez ich prítomnosti by nebol vznik emulzie možný. Medzi bežne používané emulgátory v kozmetických prípravkoch zaraďujeme napríklad cetylakohol, cetearyl alkohol, glyceryl stearát, sorbitol, sójový lecitín a ďalšie.

Farbivá

Majú estetickú funkciu, používajú sa na prekrytie neatraktívneho zafarbenia, aby zlepšili estetický vzhľad produktu. Farbivá v kozmetike tiež pomáhajú rozlíšeniu rôznych typov produktov. V kozmetike sa nachádzajú zvyčajne v malých množstvách a sú prísne kontrolované. Medzi prírodné farbivá radíme napríklad chlorofyl, karotenoidy, fykoerytrín, zo syntetických farbív azofarbivá, xantánové, chinónové, antrachinónové farbivá.

Mgr. Kristína Kristályová

Kľúčové slová /

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke.