Ďalšie príspevky

Ďalšie príspevky

Kožná bariéra slúži ako ochranná bariéra medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Zdravá kožná bariéra je nielen funkčná, ale aj estetická. K jej poškodeniu môže dôjsť vplyvom nadmernej exfoliácie, pri silných ekzémoch a iných kožných ochoreniach spojených so zápalom, pri pobyte v chladnom prostredí a podobne. Polypeptidy v kozmetických produktoch okrem iných vlastností dokážu prirodzene obnovovať narušenú kožnú bariéru.

Peptidy a ich súvis s kolagénom

Peptidy sú telu vlastné látky, prirodzene sa nachádzajú v koži ale aj iných častiach tela. Chemicky sa jedná o aminokyseliny, z ktorých sa následne v organizme tvorí kolagén. V kolagéne sú z aminokyselín obsiahnuté glycín, prolín a hydroxyprolín. Produkcia kolagénu s vekom klesá, účinok na koži sa môže prejaviť stratou elasticity, postupným ochabovaním pokožky a tvorbou nových jemných vrások. Kolagén je molekula, ktorá cez kožu nepenetruje, preto je jedinou formou ako zvýšiť jeho produkciu topicky aplikovať peptidy.

Vlastnosti lokálne aplikovaných peptidov

Peptidy v kozmetike môžeme odporučiť pacientom kvôli nasledovným vlastnostiam:

  • Zlepšenie kožnej bariéry – kožná bariéra má špecificky 4 funkcie – bariéra pred mikróbmi, chemická bariéra, mechanická bariéra a imunitná bariéra. Topické použitie peptidov preukázateľne zlepšuje kožnú bariéru, jedným z mechanizmov je najmä zlepšená produkcia kolagénu.
  • Zmiernenie jemných vrások – podobne ako napríklad kyselina hyalurónová, aj peptidy môžeme odporučiť na zmiernenie jemných vrások a to najmä mechanizmom hydratácie a zvýšenej produkcie kolagénu a elastínu.
  • Zjednotenie tónu pleti – zvýšená produkcia kolagénu sa odrazí aj na jednotnosti farby
  • Antioxidačné účinky – chráni pokožku pred voľnými radikálmi, napríklad z UV žiarenia.

Správne použitie a výber peptidov

Nie všetky produkty s obsahom peptidov majú rovnaké účinky a zloženie. Medzi najčastejšie používané peptidy radíme napríklad:

  • Karnozín, N-acetylkarnozín – hydratačné, antioxidačné účinky.
  • Trifluoroacetyl-tripeptid-2 – zlepšuje pružnosť a pevnosť pokožky, zabraňuje rozvoju ďalších vrások.
  • Tripeptide-10 citrulín – zvyšuje zásoby kolagénu.
  • Palmitoyl Tripeptid-1 – peptid fungujúci ako posol pre obnovu kolagénu, nespôsobuje iritácie, obnovuje vrchnú vrstvu kože, zmierňuje jemné vrásky.
  • Palmitoyl Tripetid-3/5 – in vitro štúdie preukázali spomalenie rozpadu kolagénu, štúdie na zvieratách zas dokázali zvýšenú syntézu kolagénu.

Peptidy sú aktívne látky, ktoré sú stále málo preskúmané a v súčasnosti prebieha množstvo klinických štúdií skúmajúcich ich vlastnosti. Sú to väčšie molekuly, permeabilita cez rôzne vrstvy pokožky je preto otázna. Medzi ich základné vlastnosti patrí schopnosť zadržiavať vodu, zvyšovať tvorbu kolagénu. Dajú sa kombinovať so všetkými ďalšími aktívnymi látkami, vrátane retinoidov a kyselín. Ich použitie nie je ohraničené vekom, z peptidov budú profitovať všetky typy kože.

Mgr. Kristína Kristályová

Kľúčové slová / ,

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Pripravujeme mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.