Miniškola veteriny: Stres a nervozita u psa

Každý majiteľ psa sa už stretol so situáciou, kedy bol jeho pes vystresovaný, či nervózny. Stresovou situáciou býva napríklad cesta autom, odchod majiteľa do práce, kedy pes ostáva sám, ďalej búrky, ohňostroje a často aj kúpanie.

Kapitoly

1. Čo môžeme majiteľovi psa ako farmaceuti odporučiť, ak pes trpí nervozitou, stresom, či úzkosťou?

Majiteľom psa vieme ponúknuť farmakologickú a nefarmakologickú liečbu. Pri nefarmakologickej sa uplatňuje postupná príprava na stresovú situáciu, napríklad osmeľovanie psa do vody pri kúpaní, odchádzanie na kratšie intervaly a ich postupné predlžovanie, postupné zoznámenie psa s prostredím auta. Poznáme klinické štúdie, ktoré hovoria o používaní levandule počas cestovania. Výsledkom štúdie bolo, že psy strávili počas experimentálneho stavu podstatne viac času odpočinkom a sedením a menej času pohybom a hlasmi. 

Všetko je potrebné robiť pomaly, bez násilia a psíka vždy odmeniť. Násilím dosiahneme pravý opak. Trpezlivosť je najdôležitejšia.

2. S akými účinnými látkami sa stretneme vo výživových doplnkoch a voľnopredajných liekoch?

Sú to rôzne rastlinné prípravky s obsahom Valeriány lekárskej, medovky a i. Ďalej doplnky výživy s obsahom tiamínu, ktorý špecificky pôsobí na centrálnu nervovú sústavu, organizmus si tento vitamín neukladá. L-theanín zase vyvoláva relaxačnú reakciu svojim účinkom na mozgové neurotransmitery dopamín a serotonín. Nemá sedatívne, hypnotické ani myorelaxačné účinky. L-tryptofán je esenciálna aminokyselina a prekurzor serotonínu.

Ďalej to môže byť účinná látka s acepromazínom a dexmedetomidínom.

Účinok voľnopredajných liekov je rôzny, v závislosti od daného lieku. Treba si včas pred daným termínom pozrieť príbalovú informáciu. Takmer všetky OTC sa môžu podávať dlhodobo bez vzniku závislosti.

3. V akých liekových formách sa účinné látky nachádzajú?

V praxi sa stretávame v lekárni s rôznymi liekovými formami ako sú: injekcie, sirupy, kapsuly, pasty, žuvacie tablety, granuláty, prášky, obojky, spot on pipety, ale i difúzery. Tie slúžia na zníženie stresu, nechcené správanie u psov ako nadmerné štekanie. Sú určené všetkým vekovým kategóriám a plemenám po dobu približne jedného mesiaca. Difúzery často obsahujú feromóny, chemickú látku, ktorú vytvára sučka na ukľudnenie svojich šteniat. Hračky s obsahom feromónov pomáhajú takisto zlepšiť náladu.

4. Čo ak výživové doplnky a voľnopredajné lieky nezaberajú?

Pri stredne ťažkej až ťažkej úzkosti, ak už boli vyskúšané všetky možné a vhodné alternatívy, treba povedať majiteľovi, aby sa obrátil na svojho veterinára. Tí používajú lieky proti úzkosti na predpis ako sú diazepam. Veterinárny lekár niekedy odporučí liek, ktorý sa tradične používa na iné účely kvôli jeho sedatívnym „vedľajším účinkom“. Napríklad fenobarbital a gabapentín majú výrazný sedatívny účinok. Patria do triedy fenotiazínových sedatív a účinkujú predovšetkým blokovaním dopamínových receptorov v mozgu, čím tlmia určité mozgové funkcie. Pri užívaní všetkých spomínaných liekov i výživových doplnkov treba dať pozor i na možné nežiaduce účinky.

Spoluautor: MVDr. Ivan Fiebig

Zdieľať

Zadajte frázu, ktorú hľadáte a stlačte enter

Shopping Cart

Žiadne produkty v košíku.

SF.sk test

FREE
VIEW