Miniškola veteriny: Starostlivosť o zuby psa

Udržiavanie čistých zubov psa je dôležité. Ak sú zuby zanedbané, vedie to k tvorbe zubného kameňa a pes má bolesti kvôli zápalom. Ako efektívne vyčistiť zuby psa? Pozrite si Miniškolu veteriny.

Udržiavanie čistých zubov psa je dôležité. Ak sú zuby zanedbané, vedie to k tvorbe zubného povlaku, zubného kameňa, pes má bolesti kvôli možnému výskytu zápalu a majiteľ prázdnu peňaženku kvôli nákladným zákrokom na ošetrenie zubov psa. Preto je prevencia základ!

Ako môže farmaceut pomôcť v rámci prevencie?

Je dôležité majiteľovi psa vysvetliť, že základom čistých zubov je nehromadenie zubného povlaku na zuboch. Ten pomáha čiastočne odstraňovať suché krmivo pre psov, napr. vo forme granúl, ktoré zároveň precvičuje žuvacie svaly a aktivuje jazyk a pohyby líc, ktoré tiež poskytujú mierny čistiaci účinok.

Na trhu je aj množstvo zubných maškŕt a pamlskov, nenahradia však pravidelné čistenie kefkou a zubnou pastou, príp. gélom, či olejom pre psa. Čistenie zubov nie je potrebné každý deň, existujú aj pasty, ktoré sa používajú 1x týždenne. Vždy však musia byť určené pre psa. Benefitom sú rôzne príchute, ktoré túto aktivitu psovi spríjemňujú.

Zuby je potrebné čistiť zub po zube, smerom od ďasna dole. Začíname pri bočných zuboch smerom dozadu. Predné rezáky nechávame ako posledné.

Majiteľovi odporučíme, aby zuby začal čistiť už od šteniatka. Je vhodné častejšie čistenie zubov z dôvodu, aby si pes na to zvykol. V prípade, že s tým majiteľ nezačal od útleho veku psa, je potrebné psa na čistenie postupne pripravovať a pokúšať sa zuby čistiť, aby to bolo pre psa prirodzené.

Doplnkovou starostlivosťou k čisteniu zubov sú aj:

  • Prášky, ktoré sa pridávajú do granúl
  • Roztoky zabraňujúce tvorbe povlaku, na svieži dych
  • Ústne spreje
  • Čistiace utierky

Čo keď je neskoro a pes má zubný kameň?

Zubný kameň nie je sám o sebe škodlivý. Ide však o minerálnu usadeninu, ktorú musí odstrániť veterinár.

Ak má pes niektorý z týchto príznakov, treba spozornieť:

  • na zuboch sa vytvárajú usadeniny,
  • ďasná sú poškodené a krvácajú,
  • ústa sú infikované, čo spôsobuje nepríjemný zápach,
  • citlivý koreň zuba je odhalený a bolestivý,
  • pres má odfarbené zuby, ktoré odumierajú, vypadávajú, lámu sa,
  • pes odmieta jedlo, má problémy s jedením, pri žuvaní kňučí alebo ostávajú v miskách škvrny krvi.

Spoluautor: MVDr. Ivan Fiebig

Zdieľať

Zadajte frázu, ktorú hľadáte a stlačte enter

Shopping Cart

Žiadne produkty v košíku.

SF.sk test

FREE
VIEW