Ďalšie príspevky

Ďalšie príspevky

Udržiavanie čistých zubov psa je dôležité. Ak sú zuby zanedbané, vedie to k tvorbe zubného kameňa a pes má bolesti kvôli zápalom. Ako efektívne vyčistiť zuby psa? Pozrite si Miniškolu veteriny.

Udržiavanie čistých zubov psa je dôležité. Ak sú zuby zanedbané, vedie to k tvorbe zubného povlaku, zubného kameňa, pes má bolesti kvôli možnému výskytu zápalu a majiteľ prázdnu peňaženku kvôli nákladným zákrokom na ošetrenie zubov psa. Preto je prevencia základ!

Ako môže farmaceut pomôcť v rámci prevencie?

Je dôležité majiteľovi psa vysvetliť, že základom čistých zubov je nehromadenie zubného povlaku na zuboch. Ten pomáha čiastočne odstraňovať suché krmivo pre psov, napr. vo forme granúl, ktoré zároveň precvičuje žuvacie svaly a aktivuje jazyk a pohyby líc, ktoré tiež poskytujú mierny čistiaci účinok.

Na trhu je aj množstvo zubných maškŕt a pamlskov, nenahradia však pravidelné čistenie kefkou a zubnou pastou, príp. gélom, či olejom pre psa. Čistenie zubov nie je potrebné každý deň, existujú aj pasty, ktoré sa používajú 1x týždenne. Vždy však musia byť určené pre psa. Benefitom sú rôzne príchute, ktoré túto aktivitu psovi spríjemňujú.

Zuby je potrebné čistiť zub po zube, smerom od ďasna dole. Začíname pri bočných zuboch smerom dozadu. Predné rezáky nechávame ako posledné.

Majiteľovi odporučíme, aby zuby začal čistiť už od šteniatka. Je vhodné častejšie čistenie zubov z dôvodu, aby si pes na to zvykol. V prípade, že s tým majiteľ nezačal od útleho veku psa, je potrebné psa na čistenie postupne pripravovať a pokúšať sa zuby čistiť, aby to bolo pre psa prirodzené.

Doplnkovou starostlivosťou k čisteniu zubov sú aj:

  • Prášky, ktoré sa pridávajú do granúl
  • Roztoky zabraňujúce tvorbe povlaku, na svieži dych
  • Ústne spreje
  • Čistiace utierky

Čo keď je neskoro a pes má zubný kameň?

Zubný kameň nie je sám o sebe škodlivý. Ide však o minerálnu usadeninu, ktorú musí odstrániť veterinár.

Ak má pes niektorý z týchto príznakov, treba spozornieť:

  • na zuboch sa vytvárajú usadeniny,
  • ďasná sú poškodené a krvácajú,
  • ústa sú infikované, čo spôsobuje nepríjemný zápach,
  • citlivý koreň zuba je odhalený a bolestivý,
  • pres má odfarbené zuby, ktoré odumierajú, vypadávajú, lámu sa,
  • pes odmieta jedlo, má problémy s jedením, pri žuvaní kňučí alebo ostávajú v miskách škvrny krvi.

 

Stiahnuť veterinárneho poradcu

Spoluautor: MVDr. Ivan Fiebig

Kľúčové slová / ,
Indikácie /

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Pripravujeme mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.

Som farmaceut

FREE
VIEW