Problematika chovu sliepok je po psoch a mačkách tretia v poradí z pohľadu frekvencie dopytu veterinárnych prípravkov a produktov v lekárni. Dôležitá je správna zootechnika.
Vhodné je používať správne vyvážené krmivo. Nezávadná voda a obmedzený počet jedincov na m2 by mali byť samozrejmosťou.
Sliepky je vhodné kŕmiť komplexným krmivom, ku ktorému netreba už nič pridávať. Ak majiteľ používa na kŕmenie kukuricu, prípadne pšenicu, je potrebné pridať do zmesi vitamíny a minerály ako NUTRIMIX, ROBORAN D či PLASTIN. Nosniciam sa dáva i zelená strava, ktorá obsahuje betakarotén, ktorý zafarbí žĺtka. Neodporúča sa jačmeň, ktorý je pre sliepku ťažko stráviteľný.
Zásady chovu:
1. Privezené zvieratá sa nikdy nedávajú spolu k „starším“ sliepkam.
2. Pravidelne čistiť a dezinfikovať výbehy. Dezinfekcia je veľmi potrebná z dôvodu rôznych ochorení, ktoré sa môžu u sliepok vyskytnúť. Častým je parazit Dermanyssus gallinae, známy ako klieštikovec alebo čmelík. Kuríny dezinfikujeme pravidelne pomocou účinnej látky tetramethrinum a cypermethrinum (NEOSTOMOSAN) bez prítomnosti zvierat. Klieštikovce sa živia krvou sliepok a môžu spôsobovať napr. zníženú kvalitu a produkciu vajec. Niektoré dezinfekčné prípravky sa používajú aj na sliepky ako napríklad sprej s obsahom permethrinum (BIOCID). Jednoduchšia alternatíva je použiť ekologický prípravok na báze oxidu kremičitého (EKOSIP). Odporučíme majiteľovi, aby kurín prispôsobil tak, aby sa do výbehov nedostali iní vtáci, ktorí by mohli priniesť nové choroby.
Ak má sliepka nejaké ochorenie, tým že má krátky tráviaci trakt, problémy sa prejavia hneď. Vtedy je potrebné kontaktovať veterinára.
Časté problémy a ochorenia vyskytujúce sa pri chove:
1.Hnačka – na udržanie zdravého tráviaceho traktu je dobré používať či už preventívne, ale aj ako podpornú terapiu probiotiká a prebiotiká. Takisto sú vhodné prípravky, ktoré okysľujú pH v žalúdku a pomáhajú tráveniu potravy (HUMAC, SULFADIMIDIN- treba veterinárny recept). Pozor na ochrannú lehotu mäsa a vajec.
2.Strata váhy – je potrebné sa uistiť, že sliepka sa môže dostať k potrave a vode. Ak je všetko v poriadku, zvažuje sa odčervenie a konzultácia s veterinárom. Kontrola straty hmotnosti je možná, ak sa sliepka chytí za hrudnú kosť.
3.Vypadávanie peria – sliepky prirodzene strácajú perie od leta do zimy. Staré perie sa vytlačí vynorením nového peria cez folikulu. Ak je vypadávanie nadmerné, odporúčajú sa používať multivitamíny po dobu aspoň 1 týždňa (NUTRIMIX, ROBORAN D, PLASTIN).
4.Vajíčka a škrupiny – zdrsnené vajíčka, alebo vajíčka so slabou škrupinou vylepšíme pomocou multivitamínov alebo vápenca mletého (alebo mletými vysušenými škrupinami z vajec). Ak farba vajec vybledla, môže to byť spôsobené červami, v tomto prípade sliepky odporučíme odčerviť po konzultácii s veterinárom a odporučíme takisto multivitamíny, vápenec mletý, betakarotén a zelené kŕmenie.
5.Odčervenie – ak sú sliepky z chovu, nie je potrebné ich odčervovať. Ak sa vyskytne predsa len nejaký problém, treba sa obrátiť na veterinára. Ten vie odporučiť napríklad HELMIGAL (pozor na ochrannú lehotu). Pri odčervení nepoužívať preparáty určené pre iné zvieratá, napr. pre prasce. Pre sliepky sú toxické.
6.Švoly (ektoparazity)
Vhodné sú: EKOSIP – prostriedok na báze oxidu kremičitého, vhodný na odstránenie roztočov alebo BIOCID.
7.Kokcidióza
Na prevenciu množenia plesní, kokcídií a patogénnych baktérií je vhodný ACIDOMID, ktorý zmení pH v žalúdku a v črevách. Vhodné je aj očkovanie, ale to musí posúdiť veterinár. Rovnako na veterinárny lekársky recept existujú prípravky SULFACOX, SALICOX. Pozor však na ochrannú lehotu na mäso a vajcia.
8.Krívanie
Môže nastať z nedostatku výživy, napr. po hnačkách alebo iných ochoreniach. Vznikne i po uviaznutí alebo zachytení nohy. Ak koža nie je poškodená alebo noha zlomená, vo všeobecnosti sa nedá takmer nič urobiť. Treba počkať, kým sa to nezlepší. Infekcia chodidiel, môže spôsobovať opuch z dôvodu bakteriálnych infekcií. Zranenie je možné ošetriť teplou slanou vodou pomocou vaty. Malo by to odľahčiť rozsah problému. V prípade ťažkých stavov je nutné kontaktovať veterinára. Vieme odporučiť AQUAVIT AD3E.
9.Kýchanie/respiračné ochorenie/ kašeľ
Existuje mnoho infekčných činiteľov, vírusových aj bakteriálnych, ktoré môžu spôsobiť kašeľ sliepok. Sliepka má unikátny systém vzduchových vakov, ktorý umožňuje prenikaniu vzduchu do dlhých kostí a brucha. Nízka úroveň infekcií v horných dýchacích cestách môže viesť k invázii baktérií hlboko do tela sliepky, čo je život ohrozujúce. Po konzultácii s veterinárom sa môžu dať antibiotiká, napr. s obsahom tetracyklínu. Treba však skontrolovať ochrannú lehotu na mäso a vajcia.
Ak príznaky nezmiznú po liečbe, je potrebné vyhľadať veterinára. Nie všetky ochorenia sa dajú vyriešiť v lekárni. Keď si nie sme istý s daným problémom, neexperimentujme, pošlime majiteľa rovno k veterinárovi.
Správne dávkovanie je potrebné si pozrieť na obaloch veterinárnych liekov a doplnkov. Vždy treba skontrolovať ochrannú lehotu na mäso a vajcia.
Spoluautori: MVDr. Jozef Kalus a MVDr. Jozef Fiebig