Miniškola veteriny: Problémy s očami

Rovnako ako ľudia, aj psy môžu mať problémy s očami, ktoré vyžadujú liečbu. Bez ohľadu na príčinu očných príznakov psa, najdôležitejšie je nečakať! Dokonca aj mierne očné problémy sa môžu rýchlo zhoršiť, takže je lepšie čo najskôr vyhľadať veterinárnu liečbu.

Najčastejšie problémy:

  • alergie

Alergie sú často spúšťané environmentálnymi dráždivými látkami, alebo citlivosťou na produkty ako sú šampóny a dokonca aj niektoré čistiace prostriedky pre domácnosť. Niekedy identifikácia a odstránenie dráždidla z okolia psa zmierni jeho príznaky. Očné kvapky sa môžu odporučiť, ak sú alergie závažné alebo pretrvávajú po odstránení zdroja.

  • glaukóm

Ak má pes glaukóm, veterinárny lekár zväčša odporučí očné kvapky proti glaukómu, ako je dorzolamid alebo timolol, ktoré psovi pomôžu pri liečbe tohto stavu. V niektorých prípadoch môže byť okrem očných kvapiek potrebná aj operácia.

  • infekcie
  • ďalšie stavy, ktoré možno liečiť očnými kvapkami

Vedeli ste že?

Oči psov sú chránené tretím očným viečkom. Nazýva sa blana. Je zvyčajne ukrytá pod spodným viečkom, kde ho nevidieť. Membrána na zmäkčenie pomáha odstraňovať nečistoty z oka a poskytuje ochranu proti nepriaznivým podmienkam ako je vietor, prach a znečisťujúce látky vo vzduchu. Pomáha tiež distribuovať slzy do očí, aby zostali oči psa vlhké.

Avšak aj so štítom tretieho viečka a prirodzenými slzami, môžu byť oči psa podráždené alebo infikované.

Ako farmaceut môže pomôcť pri problémoch s očami psa?

V závislosti od závažnosti stavu môžeme odporučiť lokálne lieky, ako sú voľnopredajné očné kvapky, masti alebo lieky viazané na veterinárny predpis.

Fyziologické očné vody sú k dispozícii vo voľnom predaji a možno ich použiť na odstránenie nečistôt z očí psa. Môžu tiež opláchnuť občasné chrasty a nečistoty, ktoré sa zhromažďujú v kútiku očí a zmierniť alergie. Očné vody však nemusia pomôcť pri začervenaní, suchosti alebo zložitých problémoch s očami. Neodporúčajú sa použiť preventívne.

Steroidné očné kvapky sa môžu použiť na liečbu očných infekcií a závažných alergií. Nesmú sa používať, ak je poškodená rohovka psa.

Ďalšie oftalmologické lieky používané na liečbu suchých očí u psov môžu zahŕňať cyklosporín. Tieto lieky sú určené na zvýšenie produkcie sĺz a nahradenie slzného filmu.

Ako správne aplikovať očné kvapky?     

Pred a po podaní kvapiek je potrebné si dôkladne umyť ruky. Je vhodné použiť teplú, vlhkú handričku na jemné čistenie oblasti okolo očí psa.

Fľaštičku s liekom je potrebné držať dominantným palcom a ukazovákom a opačným palcom stiahnuť spodné viečko psa (zvyšné prsty na tejto ruke môžu v prípade potreby podoprieť čeľusť psa).

Pre správnu aplikáciu je nutné umiestnenie fľašky blízko oka bez toho, aby sme sa jej dotkli. Následne treba zamieriť na stred oka a vytlačiť psovi predpísané množstvo do oka.

Pes potom prirodzene niekoľkokrát zažmurká, čo pomôže šíriť liek cez oko.

Dôležité je pochváliť psa pred, počas a po procese a dať mu napríklad maškrtu.

Symptómy

Suché oko má tendenciu sa vyvíjať postupne a spôsobuje príznaky, ktoré sa časom zhoršujú. Zvyčajne postihuje obe oči (jedno oko je často postihnuté ako prvé alebo závažnejšie) a spôsobuje príznaky ako:

  • hustý, lepkavý výtok,
  • sčervenanie v očiach a okolo nich,
  • bolestivé, podráždené oči (možno si všimnúť, že pes zatvára oči viac ako zvyčajne, často žmurká alebo si šúcha tvár),
  • zakalené/mdlé oči s nedostatkom lesku,
  • časté očné infekcie alebo vredy.

Spoluautor: MVDr. Ivan Fiebig

Zdieľať

Zadajte frázu, ktorú hľadáte a stlačte enter

Shopping Cart

Žiadne produkty v košíku.

SF.sk test

FREE
VIEW