Miniškola veteriny: Fungovanie imunity u psa

Na trhu existujú sirupy, tablety, prášky, oleje a rôzne maškrty na podporu imunity psa. Prečo je dôležité podporovať imunitu a ako pomôcť psovi, ktorý sa nakazí infekčným ochorením, sa dozviete v Miniškole veteriny s PharmDr. Patríciou Martišovičovou a psíkom Pinďom.

Imunitný systém rozpoznáva a bojuje proti cudzím mikroorganizmom a vnútorným modifikáciám, ktoré vedú k nedostatočným funkciám buniek a tkanív. Psi sú rovnako náchylní na rôzne ochorenia ako aj ľudia. Práve toto obdobie je typické zvýšeným výskytom infekčných ochorení aj u psov.

Kde sa najčastejšie pes nakazí a aké sú prejavy nákazy?

Psy vrátane šteniat sa zvyčajne nakazia časticami vírusu, ktorý sa nachádza vo vzduchu alebo v dýchacích sekrétoch infikovaných psov. Najčastejšie dochádza k nákaze vonku na prechádzke, v psích hoteloch, na cvičiskách, na sídliskách, v spoločnosti, kde je veľa zvierat ako sú napríklad výstavy.

U nakazených psov sa zvyčajne objavia výtoky z očí, horúčka, kašeľ, vracanie, hnačka a i.

Aké opatrenia je potrebné urobiť?

Psovi treba zabezpečiť teplé prostredie, dostatočný prísun tekutín a pokoj, ďalej vyhnúť sa miestam, kde je viac psov, poskytnúť psovi kvalitnú stravu.

Na kašeľ je vhodný sirup s medom a materinou dúškou alebo skorocelový sirup. Ako aj u ľudí, je odporúčané dávať sirup maximálne do 18-tej hodiny, aby pes neodkašliaval aj v noci. Ak kašeľ neutícha, je potrebné sa obrátiť na veterinára.

Samozrejmosťou by malo byť vydezinfikovanie všetkých hračiek, obojkov, miest, kde pes spí alebo sa pohybuje.

Aby pes ostal zdravý, základom je prevencia. Majiteľom odporúčame podporovať imunitu psa celoročne.

Ako podporiť imunitu psa?

Na trhu existujú sirupy, tablety, prášky, oleje a rôzne maškrty. Obsahujú betaglukány, vitamíny, spirulinu, šípky, probiotiká, rybí olej, omega 3 a 6 mastné kyseliny, či kolostrum. Samozrejmosťou by malo byť odčervovanie, ktoré ak zanedbáme, môžu vznikať u psa rôzne ochorenia prenosné aj na človeka.

Aby sme zabránili u psíka rôznym ochoreniam a vyhli sa nákladným ošetreniam u veterinárov, pripomenieme majiteľovi možnosť zaočkovať psíka. Na Slovensku je povinné očkovanie iba proti besnote, čo je ochorenie, ktoré spolu s leptospirózou zaraďujeme medzi zoonózy – ochorenia prenosné na človeka i na iné zviera. Ďalšie ochorenia, pri ktorých by mal byť pes zaočkovaný sú psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene a už spomínaná leptospiróza, parainfluenza, leishmanióza, babesióza, tetanus a rôzne iné. Zaočkovať sa môžu iba zdraví psi, odčervení a bez parazitov.

Spoluautor: MVDr. Ivan Fiebig

Zdieľať

Zadajte frázu, ktorú hľadáte a stlačte enter

Shopping Cart

Žiadne produkty v košíku.

SF.sk test

FREE
VIEW