Látky upravujúce trávenie tvoria obsah takmer každej domácej lekárničky. Patria medzi ne hlavne laxatívna, antidiaroiká a probiotiká. Optimálnu liečbu volíme individuálne a zohľadňujeme pri nej súčasnú farmakoterapiu pacienta.
1. Probiotiká
Podávanie probiotík na tráviace ťažkosti je v praxi veľmi bežné. Ich úlohou je obnoviť črevnú mikroflóru a redukovať patogénne baktérie a plesne. Interakcia nastáva pri súčasnom užívaní probiotických baktérií a antimikrobiálnych (napr. azitromycín) alebo antifungálnych látok (flukonazol). Dochádza pri nej k zníženému účinku oboch interagujúcich látok. Uvedená interakcia sa rieši pomocou režimového opatrenia – podávaním probiotík aspoň 2 hodiny pred alebo po antibiotikách či antimykotikách.
2. Laxatíva
Laxatíva urýchľujú pasáž črevom. Ich pôsobením dochádza k zníženej dobe kontaktu liečiva so sliznicou čreva, a teda zníženému vstrebávaniu perorálne užívaných liečiv. Táto interakcia je nebezpečná u látok s nízkych terapeutickým indexom (napr. digoxín, warfarín), kde aj malá zmena v koncentrácii liečiva v krvnom obehu môže spôsobiť jeho nedostatočnú účinnosť.
Kombináciou diuretík (kľučkových, napr. furosemid) a laxatív (hlavne kontaktných, napr. senný list, bisakodyl, pikosulfát) môže dochádzať k zvýšeným stratám vody a elektrolytov z tela. Na túto interakciu treba byť opatrný hlavne u seniorov a udržiavať organizmus dostatočne hydratovaný.
Špecifické postavenie v rámci laxatív má laktulóza. Pomocou sacharolytických baktérií sa v hrubom čreve štiepi na nízkomolekulové organické kyseliny. Tieto látky okrem svojho laxatívneho účinku znižujú pH v hrubom čreve, čo môže ovplyvňovať vstrebávanie, napr. mesalazínu. Rovnako antacidá v kombinácii s laktulózou znižujú jej efekt.
3. Antidiaroiká
Antidiaroiká spomaľujú pasáž črevom. Tým pádom zvyšujú dobu kontaktu liečiva so stenou tráviaceho traktu. Uvedeným mechanizmom môže dochádzať k zvýšenému vstrebávaniu látok. Aj táto skupina látok má však svoje špecifiká.
Medzi často používané liečivá v rámci terapie hnačky patrí diosmektit a aktívne uhlie. Pôsobia ako črevné adsorbenciá, ktoré na svoj pórovitý povrch adsorbujú baktérie, toxíny a vírusy. Týmto spôsobom však môžu viazať aj liečivá (napr. perorálnu antikoncepciu) a znížiť tak ich biodostupnosť. Preto volíme odstup aspoň 2 hodiny od ostatných liečiv.
Molekula difenoxylátu potencuje sedatívny efekt barbiturátov, alkoholu, a iných tlmivo pôsobiacich molekúl. Uvedenej kombinácii sa snažíme vyhnúť. Pacient by mal byť o tomto nežiaducom účinku poučený.
Hoci loperamid je substrátom p-gp transportéru a CYP3A4 enzýmu, nevykazuje žiadne klinicky závažné interakcie v kombinácii s ich silnými inhibítormi.
Medzi nežiaduce účinky racekadotrilu patrí riziko vzniku angioedému, ktoré môže byť zhoršené súčasným užívaním ACEi (napr. kaptopril). Pred nasadením uvedenej kombinácie liečiv treba zvážiť prínos nad rizikom farmakoterapie.
PharmDr. Patrícia Čečková