Ďalšie príspevky

Ďalšie príspevky

Infekcie horných dýchacích ciest sú zvyčajne vírusové (90 – 95 %), menej často bakteriálne ochorenia. Patria medzi nezávažné stavy, na ich prekonanie spravidla stačí samoliečba, ktorá je najmä symptomatická. V tehotenstve však nie je možné užiť všetky voľnopredajné lieky na zmiernenie prejavov ochorení horných dýchacích ciest.

Bežné prejavy ochorení horných dýchacích ciest zahŕňajú napríklad:

 • škrabanie v hrdle

 • mierne zvýšená teplota (subfebrilita)

 • výtok z nosa, upchatie nosa

 • kýchanie

 • kašeľ

 • bolesť hlavy

 • únava, slabosť

Nasálne dekongestíva

Lokálne pôsobiace sympatomimetiká, oxymetazolín a xylometazolín, by sa mali v tehotenstve používať len po konzultácii s lekárom a to v prípade, že benefit liečby je väčší ako prípadne riziko. Liečivo tramazolinum chlorid je kontraindikované v 1. trimestri tehotenstva, v 2. a 3. trimestri sa má používať iba po konzultácii s lekárom. Všetky lokálne dekongestíva by sa mali používať krátkodobo, najdlhšie sedem po sebe idúcich dní.

Pri upchaní nosa je počas celého tehotenstva vhodné používať morské roztoky, či už vo forme izotonického (prevencia, hygiena) alebo vo forme hypertonického roztoku (pri upchaní, intenzívnejšom výtoku z nosa). Na trhu sú dostupné aj hypertonické morské roztoky, ktoré môžu byť obohatené o meď, mangán, kyselinu hyalurónovú, ectoín.

Antihistaminiká

Antihistaminiká ako loratadín, desloratadín, cetirizín a levocetirizín by mali tehotné ženy užívať len v prípade, že ich predpíše lekár.

Mukolytiká

Mukolytiká s bylinným obsahom (horec, prvosienka, štiavec, baza, železník) vo forme kvapiek alebo tabliet by sa mali v tehotenstve užívať len po vyhodnotení rizika, po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom.

Antipyretiká

Pri teplote nad 38 stupňov by mali tehotné ženy teplotu znižovať antipyretikami. Počas celého obdobia gravidity je liečivom prvej voľby paracetamol. Počas 1. a 2. trimestra by mali byť nesteroidné antiflogistiká (ibuprofén, diklofenak, kyselina acetylaslicylová) použité len v nevyhnutnom prípade, v 3. trimestri sú kontraindikované. Pri teplote nezabúdame pacientku informovať o zvýšenom pitnom režime.

Podpora imunity počas akútneho infektu

Zmierniť a urýchliť priebeh ochorenia vieme aj podporou imunity cez telu vlastné protivírusové mechanizmy ako interferón, NK bunky a T lymfocyty. Pri dodržaní denných odporučených dávok tehotné ženy môžu užiť vitamíny a minerály na podporu imunity, napríklad:

 • Zinok – 5 – 50 mg denne.

 • Vitamín C – 120 – 500 mg denne.

 • Vitamín D – 1000 – 2000 IU denne, v prípade silnejšej hypovitaminózy potvrdenej lekárom na základe krvného obrazu aj vyššie dávky.

 • Betaglukány – majú klinicky preukázaný efekt pri prevencii bakteriálnych a vírusových infekciách, taktiež disponujú protizápalovými vlastnosťami. Ich používanie počas gravidity je bezpečné.

Mgr. Kristína Kristályová

Kľúčové slová / , , , ,

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.