Ďalšie príspevky

Ďalšie príspevky

Covid-19: Čo o ňom vieme a nevieme?

Súčasná epidémia ochorenia COVID – 19 vyvoláva v laickej aj odbornej verejnosti rad otázok, na ktoré je dobré poznať odpovede, keďže toto ochorenie do značnej miery ovplyvňuje život celej spoločnosti. V tejto súvislosti sme položili niekoľko praktických otázok anesteziólogovi MUDr. Miloslavovi Hanulovi, ktorý sa problematike venuje jednak z pozície lekára, jednak z pozície manažéra nemocničného zariadenia, resp. člena krízového štábu.

  1. Pán doktor, ako dlho môže trvať, kým sa človek po kontakte s pozitívnym pacientom môže stať infekčným pre svoje okolie a koľko tento stav môže trvať?

Inkubačná doba ochorenia COVID-19 je 2-14 dní, najčastejšie však 5 dní od kontaktu s pozitívnou osobou. Po inkubačnej dobe vo väčšine prípadov nastupujú klinické príznaky. Pacient sa zvyčajne stáva infekčným cca 1-2 dni pred začatím prvých klinických príznakov a infekčnosť priemerne pretrváva 5 dní od začatia klinických príznakov. Boli však zaznamenané prípady aj dlhšieho pretrvávania infekčnosti.


  1. Je pozitívne testovaný pacient PCR testom automaticky infekčný?

Nie, nemusí byť. Všetko závisí od času, v ktorom sa PCR test u danej osoby vykonáva. V úvode ochorenia to približne koreluje, ale človek môže vykazovať PCR pozitivitu aj niekoľko týždňov (2-4) po prekonaní ochorenia, a pritom už nie je infekčný. Všetko závisí od aktuálnej vírusovej nálože.


  1. Je infekčný, ak mal pozitívny Ag test?

Vo všeobecnosti by sa to tak dalo povedať, pretože na zachytenie pozitivity Ag testami potrebujete podstatne vyššiu vírusovú nálož ako pri PCR metodike, taktiež toto okno pozitivity je pri Ag testoch podstatne kratšie (rádovo dni) ako pri PCR metodike (rádovo týždne).


  1. Môže vyliečený pacient s vytvorenou imunitou potenciálne prenášať COVID-19 v prípade, že bol v kontakte s pozitívnym pacientom?

Je to síce málo pravdepodobné, ale áno, môže.


  1. Môže prenášať COVID-19 očkovaný pacient?

Vzhľadom k tomu, že aktuálne je na svete malé množstvo ľudí zaočkovaných oboma dávkami, je ešte málo dát k tejto otázke. Sú však ojedinelé prípady, že aj očkovaný pacient môže prenášať COVID-19.


  1. Môže ochorieť očkovaný pacient s dobrou imunitnou odpoveďou, ak je infikovaný silnou náložou vírusu?

Áno, môže. Treba si uvedomiť, že zatiaľ žiadna z vakcín, ktoré sú na trhu nemá 100% účinnosť. To je dôvod, prečo môže na COVID-19 ochorieť aj zaočkovaný pacient. Riziko ochorenia u zaočkovaných osôb je výrazne nižšie (podľa účinnosti vakcíny), preto treba aj naďalej dodržiavať všetky hygienicko-epidemiologické opatrenia.


  1. Po akom čase od prekonania ochorenia sa odporúča očkovanie?

Štandardne sa odporúča očkovať 90 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Je to hlavne kvôli tomu, že je aktuálne nedostatok vakcín a osoba, ktorá prekonala COVID-19 má vo väčšine prípadov vytvorené protilátky, čiže je chránená. Z medicínskeho hľadiska sa môže očkovať aj skôr ako 90 dní.

  1. Má ťažší priebeh ochorenia človek, ktorý ochorie tesne po druhom očkovaní?

Taktiež nám k tejto otázke chýbajú dáta. Ale 10 – 14 dní po prvom očkovaní sa vytvárajú protilátky, ktoré by nás mali chrániť na približne 45 – 60 % podľa typu vakcíny. Z tohto dôvodu sa predpokladá, že osoby, ktoré ochorejú tesne po druhom očkovaní by mali mať miernejší priebeh. Zároveň si treba uvedomiť, že druhá dávka je sprevádzaná častejším výskytom postvakcinačných reakcií (myalgie, febrility,…) v porovnaní s prvou dávkou.


  1. Čo ak pacient ochorie po prvom očkovaní. Môže ísť na druhé očkovanie?

Riziko ochorenia po prvom očkovaní je podstatne nižšie, ako u nezaočkovaných ľudí. V praxi sa často stáva, že človek na COVID-19 ochorie tesne po zaočkovaní, keď ešte nie sú vytvorené protilátky v dostatočnom množstve. Ak by aj nastala situácia, že človek napriek očkovaniu dostane COVID-19, druhá dávka sa odporúča odložiť cca 2 týždne po odznení klinických príznakov. Druhé očkovanie určite treba podstúpiť, len bude posunuté v čase, ale toto sa deje aj pri iných typoch očkovania.

Pán doktor, veľmi pekne ďakujem a pevne verím, že viac svetla, ktoré ste do problematiky vniesli, ocenia aj naši čitatelia, ktorí vzhľadom na povahu svojho povolania, sú často súčasťou prvej línie boja s podobným typom ochorení a patria tak k rizikovej skupine ohrozovanej infekčnými ochoreniami.

Alexandra Dundová DiS.art

Kľúčové slová / ,
Indikácie /

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke.