Ďalšie príspevky

Psychológia farieb v lekárni

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom silíc I.

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom trieslovín II.

Búšenie srdca

Letné obdobie je charakterizované zvýšeným pohybom obyvateľstva do rôznych častí sveta. Cestovanie so sebou okrem množstva pozitív prináša aj niektoré riziká. Medzi jedno z nich patrí cestovateľská hnačka. Vo väčšine prípadov stav nie je vážny, postačujú bežné voľnopredajné lieky a režimové opatrenia.

Kedy hovoríme o cestovateľskej hnačke

Hnačka je charakterizovaná ako riedka až vodnatá stolica vo frekvencii častejšie ako 3 – krát denne, objemovo viac ako 250 g stolice za deň. Sprevádzaná môže byť bolesťou brucha, kŕčmi, teplotou, nauseou až vracaním.

Cestovateľská hnačka je forma akútnej hnačky, úzko súvisí so zmenou geografickej polohy. Riziko cestovateľskej hnačky je tým vyššie, čím nižší je hygienický štandard danej krajiny. Medzi také radíme krajiny v Afrike (mimo Juhoafrickej republiky), krajiny blízkeho východu, južná Ameriku, Indiu.

Príčinou býva najmä infikovanie tráviaceho traktu baktériami, menej často vírusmi alebo parazitmi. Infikovať sa môžete pri konzumácii potravín a pri pití kontaminovanej vody, tiež pri umývaní zubov, sprchovaní, pri nedodržaní hygieny po použití toalety a podobne.

Riziková skupina ohrozená cestovateľskou hnačkou sú starší ľudia, malé deti, ľudia s oslabeným imunitným systémom, pacienti po operáciách gastrointestinálneho traktu a pri užívaní antacíd.

Liečba cestovateľskej hnačky

V terapii cestovateľskej hnačky používame antidiaroiká s rôznymi mechanizmami účinku. Klinickou praxou je overený napríklad diosmektit. Liečivo pôsobí priamo v čreve, systémovo sa nevstrebáva. Pôsobí na baktérie a vírusy a skracuje celkovú dobu trvania hnačky a počet stolíc. Pri cestovateľskej hnačke využívame aj vlastnosť diosmektitu obnovovať defekty epitelovej bariéry čreva, tiež schopnosť adsorbovať patogény, vrátane baktérií najčastejšie sa vyskytujúcich pri hnačke.

 Liečivo je vhodné pre deti od 2. rokov, pre tehotné aj dojčiace ženy. Dá sa kombinovať s rehydratačnými nápojmi, tiež probiotikami.

Prevencia cestovateľskej hnačky

 Pri cestovaní do cudzích krajín si dôkladne vyberajte miesto, v ktorom sa budete stravovať. Napriek tomu, že hygiena pri príprave a uskladňovaní potravín sa nedá vždy odhadnúť, najrizikovejšie sú podniky nízkej cenovej relácie, street – food, prípadne konzumácia jedla u miestneho obyvateľstva. Pri výbere podnikov môžu pomôcť aj referencie iných cestovateľov, ktoré sú bežne dostupné na internete. Na cestu je vhodné mať vybavenú cestovnú lekárničku a byť pripravený na možné tráviace problémy.

Prognóza cestovateľskej hnačky

Pri podaní správnej liečby je trvanie cestovateľskej hnačky do 4 dní, v závažnejších prípadoch aj dlhšie. Pri nezlepšení symptómov a pretrvávajúcich ťažkostiach môže byť nevyhnutná návšteva lekára či lekárskeho zariadenia a podanie adekvátnej liečby.

Mgr. Kristína Kristályová

Kľúčové slová / , ,
Indikácie /

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Pripravujeme mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.

Appka SP

FREE
VIEW