Ďalšie príspevky

Ďalšie príspevky

Aloa pravá (Aloe vera) je rastlina známa pre svoje blahodarné účinky už od počiatku vekov. Priaznivo vplýva na ľudské zdravie a krásu.

Listy Aloe vera sú zložené z troch vrstiev. Vonkajšia kôra má ochrannú funkciu. Je bohatá na bielkoviny a sacharidy. Stredná vrstva latexu obsahuje antrachinóny a glykozidy. Vnútorná vrstva má gélovú konzistenciu. Je zložená najmä z vody, zvyšok gélu tvoria sacharidy, aminokyseliny, vitamíny, lipidy a rastlinné steroly.

Aloe vera gél

Aloe vera gél sa používa najčastejšie v dermatológii a kozmetike. Je bohatý na celú škálu aktívnych látok, medzi ktoré patria:

 • Enzýmy – enzým bradykináza pomáha znižovať zápal pri lokálnej aplikácii na pokožku, zatiaľ čo iné druhy enzýmov napomáhajú rozkladu cukrov a tukov.
 • Vitamíny – obsahuje vitamín A, C a E, ktoré pôsobia antioxidačne. Taktiež vitamín B12, kyselinu listovú a cholín.
 • Minerály – poskytuje vápnik, chróm, meď, selén, horčík, mangán, draslík, sodík a zinok.
 • Cukry – obsahuje monosacharidy (glukóza a fruktóza) a polysacharidy (glukomanány/polymanózy). Glukomanán v kombinácii s rastovým faktorom má liečivé vlastnosti využívané napríklad v terapii rán a popálenín.

Z gélu Aloe vera bol izolovaný glykoproteín alprogén s antialergickými vlastnosťami a protizápalová zlúčenina, C-glukozylchromón.

 • Mastné kyseliny – poskytuje rastlinné steroly majúce protizápalový účinok. Z nich lupeol má aj antiseptické a analgetické vlastnosti.
 • Hormóny – auxíny a giberelíny, ktoré pomáhajú pri hojení rán a majú protizápalový účinok.
 • Aminokyseliny, kyselina salicylová (protizápalová, antibakteriálna), lignín a saponíny.

Aloe vera gél má prospešné vlastnosti v terapii rán a popálenín, kde podporuje hojenie rán a skracuje dĺžku liečby. Zvyšuje tvorbu kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Možno ho použiť aj na lokálnu liečbu vírusu herpes simplex, kde pomáha hojeniu lézií. Má tiež hydratačný účinok, sťahuje póry a vyhladzuje vrásky, preto je obľúbený v kozmetickom priemysle.

Vykazuje priaznivý účinok v liečbe akné v kombinácii s retinolom. Aloe vera gél, aplikovaný ráno a večer v kombinácii s lokálnym retinolom, môže byť účinnejší pri znižovaní akné ako použitie retinolu samotného.

Keďže Aloe vera gél znižuje začervenanie, šupinatenie, svrbenie a zápal, možno ho použiť ako doplnkovú terapiu miernej až stredne ťažkej psoriázy a seborey.

Ďalšie využitie má na terapiu aftóznej stomatitídy, mukozitídy a ulceróznej kolitídy.

Aloe vera latex

Menej používaný je latex. Obsahuje antrachinóny, ktoré pôsobia ako silné laxatívum. Zvyšujú obsah vody v čreve, stimulujú sekréciu hlienu a peristaltiku čriev. Aloín a emodín majú ďalej antibakteriálny, antivirotický a analgetický účinok. Konzumácia aloe latexu môže spôsobovať bolesti brucha a kŕče. Aloe latex alebo extrakt z celých listov užívaný perorálne môže byť nebezpečný a vo vysokých dávkach viesť k akútnemu zlyhaniu obličiek.

Bezpečnosť Aloe vera a možné interakcie:

 • Pozornosť treba venovať aj liekom na riedenie krvi a možnej kombinácii sa radšej vyhnúť.
 • Neodporúča sa konzumovať deťom do 12 rokov, tehotným a kojacim ženám.
 • Digoxín – perorálne použitie aloe latexu môže znížiť hladinu draslíka. Nízky draslík môže zvýšiť vedľajšie účinky digoxínu. Spoločné užívanie sa neodporúča.
 • Antidiabetiká – perorálne použitie aloe latexu, ak sa užíva v kombinácii s liekmi na cukrovku, môže zvýšiť riziko hypoglykémie.
 • Laxatíva – perorálne užívanie aloe latexu v kombinácii s iným preháňadlom môže nadmerne stimulovať črevá a viesť k dehydratácii.
 • Diuretiká – perorálne užívanie aloe latexu v kombinácii s diuretikom môže potencovať vyplavovanie draslíka z organizmu a viesť k zníženej hladine draslíka v organizme. Rovnako môže viesť k dehydratácii.

PharmDr. Patrícia Čečková

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Pripravujeme mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.