Ďalšie príspevky

Liečba anémie sa líši v závislosti od typu a príčiny

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom flavonoidov III.

Úloha farmaceuta v manažmente systémového lupus erythematosus

Efektívna liečba astmy

Ďalšie príspevky

 

Podobne ako infekcie horných dýchacích aj infekcie dolných dýchacích ciest sú spravidla infekcie vyvolané vírusmi. Menej často sú to bakteriálne alebo kvasinkové ochorenia. Vznikať môžu aj sekundárne, kedy sa patogén rozšíri zo sliznice horných dýchacích ciest do spodnejších častí traktu. Medzi najčastejšie infekcie dolných dýchacích ciest patrí napríklad faryngitída (bolesť hrdla), laryngitída (zápal hlasiviek), bronchitída (zápal sliznice priedušiek), ktorá pri nesprávnej liečbe môže prejsť do závažnejšej pneumónie (zápalu pľúc).

U dospelého človeka sa nezávažné infekty dýchacích ciest objavia 2 – 5 krát denne, štatisticky sa im teda nevyhnú ani tehotné ženy.

Prejavy infekcie dolných dýchacích ciest

Medzi najbežnejšie symptómy ochorení dolných dýchacích ciest patrí:

  • svrbenie v hrdle, bolesť hrdla,
  • zhoršené prehĺtanie,
  • kašeľ (suchý, neskôr prechádza do produktívneho kašľa).

Liečba suchého kašľa v tehotenstve

Použitie s obozretnosťou:

  • butamirát – v prvom trimestri sa liečivo nesmie podávať, v druhom a treťom trimestri je vhodný len v nevyhnutných prípadoch,
  • guajafenezín– jeho užívanie v prvom trimestri je kontraindikované kvôli zvýšenému riziku výskytu ingvinálnych hernií, počas druhého a tretieho trimestra by mal byť guajafenezín užívaný len po vyhodnotení rizika a benefitu danej liečby,
  • dextrometorfán – v štúdiách nebol pozorovaný žiadny škodlivý efekt dextrometorfánu na plod alebo matku, počas liečby je však potrebná zvýšená opatrnosť.

Kontraindikované:

  • dropropizín je počas celého obdobia gravidity kontraindikovaný.

Väčšina antitusík prechádza cez placentárnu bariéru, vo vysokých dávkach by mohli byť škodlivé. Liečba antitusikami by mala byť v gravidite čo najkratšia.

Liečba produktívneho kašľa v tehotenstve

Použitie s obozretnosťou:

  • N – acetylcysteín – pre nedostatok dôkazov sa v tehotenstve užíva len po indikovaní lekárom,
  • ambroxoliumchlorid – vo vyššej miere prechádza cez placentárnu bariéru, avšak nepreukázal sa teratogénny vplyv, užívanie by však malo byť len v indikovaných prípadoch.

Kontraindikované:

  • erdosteín – pre nedostatok dôkazov sa v gravidite nepoužíva.

Fytofarmaká

Byliny vhodné pri liečbe kašľa v tehotenstve

V liečbe kašľa môžeme využívať aj byliny, najmä s obsahom slizov, ktoré sú počas tehotenstva bezpečné. Vhodné a bezpečné byliny sú napríklad Skorocel kopijovitý, Slez lesný, Slez maurský, Islandský lišajník, Lipa veľkolistá, Baza čierna.

Byliny, ktorým sa treba v tehotenstve vyhýbať

Tehotné ženy by nemali užívať prípravky s obsahom Podbeľa liečivého, Šalvie lekárskej, Dúšky timiánovej, Dúšky materinej, Bedrovníka anízového (aníz), Brečtanu popínavého, Sladkého drievka.

Bolesť hrdla v tehotenstve

Liečivom prvej voľby je chlorhexidín, ktorého použitie je bezpečné počas celej gravidity. Lokálne pôsobiace antiseptiká, lokálne anestetiká alebo nesteroidné antiflogistiká by sa nemali užívať. Na zmiernenie bolesti hrdla môžu tehotné ženy užívať aj bylinné pastilky, avšak iba s obsahom bezpečných obsahových látok.

Mgr. Kristína Kristályová

Kľúčové slová / , ,

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke.