Ďalšie príspevky

Ďalšie príspevky

Aká je najúčinnejšia kombinácia analgetík na liečbu akútnej bolesti?

Bolesť je jeden z najčastejších symptómov, ktoré farmakologicky ovplyvňujeme aj voľnopredajnými liekmi. Je definovaná ako nepríjemný senzorický a emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo potencionálnym poškodením tkaniva. Bolesť je vždy subjektívna a podľa dĺžky trvania ju delíme na akútnu a chronickú. Je potrebné tiež zdôrazniť, že akútna bolesť je len jeden zo symptómov ochorenia, ktoré ju vyvolalo. Preto je kľúčové zistiť príčinu  akútnej bolesti a nastaviť kauzálnu liečbu, ktorú vykonáva lekár.

Štandardom pre terapiu bolesti máme tzv. analgetický rebrík WHO (tabuľka 1). Tento rebrík charakterizuje bolesti podľa jej intenzity. 1. stupeň – mierna bolesť, 2. stupeň – stredne silná bolesť, 3. stupeň – silná bolesť.

Akútna bolesť sa lieči so silnými analgetikami s rýchlym nástupom účinku. Preto je nevhodné pri akútnej bolesti použiť liek s postupným uvoľňovaním. Odporučiť pacientovi môžeme šumivú alebo tekutú formu lieku, ktorá disponuje rýchlejšou schopnosťou absorpcie. Výhodnou voľbou pri terapii akútnej bolesti sú tiež vhodné lieky s kombináciou analgetík. Najúčinnejšou kombinovanou terapiou akútnej bolesti je ibuprofén s paracetamolom, ako môžeme vidieť v tabuľke 2.  Ako adjuvans sa do prípravkov na bolesť tiež pridáva kofeín, nakoľko mierne zvyšuje analgetický efekt.

Tabuľka 1 Analgetický rebrík WHO

 width=

Tabuľka 2  Účinnosť analgetík v liečbe akútnej bolesti

 width=

Tabuľka 3 Kombinované lieky na liečbu akútnej bolesti

 width=

Podľa tabuľky 2, je najúčinnejšou kombináciou analgetík práve ibuprofén s paracetamolom. Na Slovensku máme registrovaný liek s touto kombináciou – Cetalgen. Po nich z pohľadu účinnosti nasleduje kombinácia ibuprofén s kofeínom (Ibalgin Plus).

Mgr. Karin Malenovská

Kľúčové slová / ,
Indikácie /

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Už čoskoro bude vzdelávanie ešte jednoduchšie. Vďaka mobilnej appke pre Android a iOS, ktorú spustíme v roku 2024, budeš mať novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke. 

Sleduj nás a nenechaj si ujsť túto novinku.