Bolesť je jeden z najčastejších symptómov, ktoré farmakologicky ovplyvňujeme aj voľnopredajnými liekmi. Je definovaná ako nepríjemný senzorický a emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo potencionálnym poškodením tkaniva. Bolesť je vždy subjektívna a podľa dĺžky trvania ju delíme na akútnu a chronickú. Je potrebné tiež zdôrazniť, že akútna bolesť je len jeden zo symptómov ochorenia, ktoré ju vyvolalo. Preto je kľúčové zistiť príčinu akútnej bolesti a nastaviť kauzálnu liečbu, ktorú vykonáva lekár.
Štandardom pre terapiu bolesti máme tzv. analgetický rebrík WHO (tabuľka 1). Tento rebrík charakterizuje bolesti podľa jej intenzity. 1. stupeň – mierna bolesť, 2. stupeň – stredne silná bolesť, 3. stupeň – silná bolesť.
Akútna bolesť sa lieči so silnými analgetikami s rýchlym nástupom účinku. Preto je nevhodné pri akútnej bolesti použiť liek s postupným uvoľňovaním. Odporučiť pacientovi môžeme šumivú alebo tekutú formu lieku, ktorá disponuje rýchlejšou schopnosťou absorpcie. Výhodnou voľbou pri terapii akútnej bolesti sú tiež vhodné lieky s kombináciou analgetík. Najúčinnejšou kombinovanou terapiou akútnej bolesti je ibuprofén s paracetamolom, ako môžeme vidieť v tabuľke 2. Ako adjuvans sa do prípravkov na bolesť tiež pridáva kofeín, nakoľko mierne zvyšuje analgetický efekt.
Tabuľka 1 Analgetický rebrík WHO
Tabuľka 2 Účinnosť analgetík v liečbe akútnej bolesti
Tabuľka 3 Kombinované lieky na liečbu akútnej bolesti
Podľa tabuľky 2, je najúčinnejšou kombináciou analgetík práve ibuprofén s paracetamolom. Na Slovensku máme registrovaný liek s touto kombináciou – Cetalgen. Po nich z pohľadu účinnosti nasleduje kombinácia ibuprofén s kofeínom (Ibalgin Plus).
Mgr. Karin Malenovská