Ďalšie príspevky

Liečba anémie sa líši v závislosti od typu a príčiny

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom flavonoidov III.

Úloha farmaceuta v manažmente systémového lupus erythematosus

Efektívna liečba astmy

Ďalšie príspevky

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom trieslovín I.

Diuretický (draslík šetriaci) účinok oligomérnych proantokyanidínov a antokyanínov je spôsobený aktiváciou eNOS, antagonizmom na mineralokortikoidnom receptore a inhibíciou ACE prostrednítcvom vzniku komplexu s atómom zinku v aktívnom centre enzýmu. 

Dimérne epigalokatechíny inhibujú renín, pričom polyfenoly – najmä s orto-dihydroxy zoskupením tiež inhibujú karboanhydrázu XII. Diuretický účinok rôznych typov trieslovín je teda výsledkom viacerých mechanizmov účinku. 

Betulae folium – list brezy (Betula pendula – breza previsnutá a/alebo Betula pubescens  – breza plstnatá, Betulaceae)

Listy brezy sa používajú vo forme rezanej drogy určenej na prípravu záparu alebo vo forme prášku, suchého či tekutého extraktu v kvapalných alebo tuhých liekových formách určených na perorálne použitie po dobu 2 – 4 týždňov. Okrem trieslovín obsahujú aj flavonoidy a deriváty kyseliny škoricovej, ktoré majú tiež diuretický účinok. 

V dvoch klinických štúdiách sa potvrdili účinky listov brezy na močový trakt – antimikrobiálne pôsobenie záparu pri infekciách močových ciest oproti placebu ako aj úľava od príznakov cystitídy, dráždivého močového mechúra či obličkových kameňov. Na zvieratách bol dokázaný diuretický účinok extraktov z brezy a in vitro ich antimikrobiálna aktivita ako aj inhibícia adhézie uropatogénnych baktérií na bunky sliznice močového mechúra.  

Kontraindikáciami použitia listov brezy sú hypersenzitivita na brezový peľ a ochorenia, pri ktorých sa odporúča znížený príjem tekutín ako napr. srdcové či obličkové zlyhávanie. Najčastejšími nežiaducimi účinkami sú alergická reakcia a problémy s trávením ako nevoľnosť, vracanie či hnačka. 

Z dôvodu nedostatku údajov o bezpečnosti sa listy brezy neodporúčajú deťom do 12 rokov, tehotným a dojčiacim ženám. Pri ich používaní neboli zaznamenané žiadne liekové interakcie. 

Fragariae folium – list jahody (Fragaria vesca – jahoda obyčajná, Fragaria moschata – jahoda drúzgavicová, Fragaria viridis – jahoda trávnicová a Fragaria x ananassa – jahoda ananásová, Rosaceae) 

Listy jahody sa ako tradičný rastlinný liek používajú výlučne vo forme záparu z rezanej drogy.

Neuskutočnili sa žiadne klinické štúdie, ani štúdie na zvieratách, ktoré by potvrdili diuretický účinok listov jahody, ich použitie je preto overené výhradne dlhodobými skúsenosťami. Dokázaná ale bola ich antimikrobiálna, antioxidačná a antiflogistická aktivita. 

Jahoda sa neodporúča pri ochoreniach srdca a obličiek, ktoré vyžadujú znížený príjem tekutín. Rovnako sa neodporúča u detí do 12 rokov a počas obdobia gravidity a laktácie z dôvodu chýbajúcich údajov o bezpečnosti. 

Počas jej užívania neboli hlásené žiadne nežiaduce účinky, ani liekové interakcie, vyskytnúť sa však môže alergická reakcia. 

PharmDr. Michaela Barkociová, PhD.

 

Kľúčové slová /
Indikácie /

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke.