Ďalšie príspevky

Liečba anémie sa líši v závislosti od typu a príčiny

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom flavonoidov III.

Úloha farmaceuta v manažmente systémového lupus erythematosus

Efektívna liečba astmy

Ďalšie príspevky

Anémia alebo tiež chudokrvnosť je stav, ktorý je definovaný nízkou hladinou hemoglobínu v krvi alebo zníženým počtom červených krviniek. U žien je anémia definovaná ako hodnota hemoglobínu nižšia ako 120 g/l, u mužov nižšia ako 130 g/l.

Anémia je častejšie diagnostikovaná ženám. Podľa dát Svetovej zdravotníckej organizácie bola na Slovensku v roku 2019 prevalencia anémie u žien v reprodukčnom veku 23,5%. V tehotenstve v dôsledku výživy plodu dochádza k zvýšenej spotrebe železa, a preto takmer polovica tehotných žien užíva preparáty s obsahom tohto minerálu.

Železo je centrálnym atómom hemoglobínu, červeného krvného farbiva, ktoré zabezpečuje prenos vdychovaného kyslíka z pľúc do tkanív a buniek, okysličuje ich, a tým im poskytuje potrebnú energiu na život. Naše telo si ho nedokáže vytvoriť, preto je potrebné prijímať ho v strave. Ak je príjem železa nedostatočný alebo pacient trpí ochorením, ktoré sekundárne spôsobuje anémiu, dochádza k rozvoju symptómov nízkej hladiny železa ako je únava, dýchavičnosť, závraty, palpitácie, bledosť kože a slizníc.

K najčastejším príčinám vzniku anémie patria:

  • nedostatočná výživa (nízky príjem potravín s obsahom železa, kyseliny listovej, kyanokobalamínu a vitamínu C),
  • nadmerné straty (menštruácia, tehotenstvo),
  • dedičné ochorenia (hemoglobinopatie),
  • autoimunitné ochorenia (reumatoidná artritída),
  • chronické ochorenia obličiek,
  • infekcie,
  • nádory.

Pre adekvátnu a účinnú farmakoterapiu je potrebné poznať príčinu vzniku anémie. Ak je anémia sprievodným príznakom iného ochorenia, je dôležité primárne liečiť toto ochorenie a súčasne suplementovať železo liekmi – antianemikami.

V liečbe anémie sa uplatňujú perorálne a parenterálne formy liečiv.

Perorálne lieky rozdeľujeme do dvoch skupín:

  • s dvojmocným železom – síran železnatý,
  • s trojmocným železom – polymaltózový komplex hydroxidu železitého.

K absorpcii železa po perorálnom podaní dochádza v duodene a v hornej časti jejuna. Kyselina chlorovodíková nachádzajúca sa v žalúdku spolu s vitamínom C uľahčuje absorpciu Fe3+ redukciou na Fe2+.  Železo sa viaže na apoferitín, ktorého časť ostáva v čreve vo forme feritínu alebo sa eliminuje z tela stolicou a druhá časť apoferitínu vstúpi do krvného obehu. Apoferitín sa naviaže na apotransferín a celá molekula sa mení na transferín. Transferín je bielkovina zabezpečujúca transport železa do tkanív.

Parenterálne lieky s trojmocným železom sa používajú v prípade, ak perorálne podávané liečivá nie sú účinné alebo ich nie je možné pacientovi indikovať a je nutné rýchle dodanie železa do organizmu. Do tejto skupiny sa radia komplexy železa, ktoré sú podávané intravenózne.

PharmDr. Veronika Levčíková

Kľúčové slová / , ,

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke.