Pojem “superpotraviny” patrí nepochybne medzi najfrekventovanejšie pojmy v oblasti výživy v posledných 10 rokoch. Toto marketingovo šikovne použité slovo spravilo z mnohých bežných potravín priam zázračné.
Po zadaní “superfood” (superpotravina) do vyhľadávača na internete sa vám zobrazí viac ako 109 miliónov výsledkov.
V roku 2018 mal trh so “superpotravinami” celosvetovo podiel vo výške neuveriteľných 138 miliárd USD.
V mnohých ľuďoch tento pojem vzbudzuje pocit, že po zjedení sa udeje v našom tele niečo zázračné, niečo čo vyrieši naše zdravotné problémy, pomôže nám schudnúť, “detoxikuje” organizmus. Je to ale naozaj tak? Pre lepšie pochopenie ako to naozaj so superpotravinami je, si však najskôr vysvetlíme, čo sú to tie superpotraviny.
Najčastejšie sú nimi myslené potraviny s vysokou koncentráciou zdraviu prospešných živín, ktoré sa u nás predávajú, či už v prirodzenej forme alebo častokrát vo forme doplnku výživy.
Superpotraviny, ktoré sa u nás najčastejšie predávajú sa zároveň nevyskytujú prirodzene v našom regióne. Ako príklad môžeme uviesť: Spirulina, Chlorella, Acai, Chia, Moringa, Goji a podobne.
Prečo je tomu tak? Dôvod je jednoduchý. Predstavte si, že by ste obyvateľom indického subkontinentu v subtropických a tropických oblastiach alebo na Madagaskare povedali, že im budete predávať za desiatky eur zlisované rastliny v tabletke, ktoré u nich rastú ako burina alebo sú bežnou súčasťou ich života po celé tisícročia. Pri najlepšom by vás vysmiali alebo by si pomysleli svoje.
Je to akoby sa nám niekto snažil predať kilogram čerstvej májovej bryndze za 200 eur alebo 30 tabliet lisovanej kyslej kapusty za 30 eur.
Ak by sme šli logikou vysokej koncentrácie zdraviu prospešných živín, ako sú zväčša definované “superpotraviny”, tak by sme naozaj nemuseli ísť ďaleko. Vlašské orechy, lieskovce, čerstvá májová ovčia bryndza, kyslá kapusta, čučoriedky a podobné potraviny tento atribút viac než spĺňajú.
Väčšina zo superpotravín sú naozaj zdraviu prospešné a sú bohaté na široké spektrum vitamínov, minerálov, ale aj antioxidantov a iných fytochemikálií. Zjednodušene, ich konzumácia môže napomáhať nášmu zdraviu.
Z vlastnej skúsenosti viem, že spotreba týchto potravín, vo veľkom dovážaných zo zahraničia a u nás predávaná najmä vo forme doplnkov výživy, je konzumovaná najmä ľuďmi s najhoršími stravovacími návykmi a životným štýlom. Jednoducho povedané, zlý životný štýl sa snažíme kompenzovať jednoduchými a zdanlivo zázračnými riešeniami – “superpotravinami”. Ak by som mal použiť paralelu, je to akoby ste do cigarety prisypali trošku vitamínu C. Máte z toho dobrý pocit, ale váš problém to žiadnym zásadným spôsobom nerieši.
Ak si teda položíme otázku, či nám superpotraviny škodia, odpoveďou je, že vo väčšine prípadov nie. Ak má človek nezdravý životný štýl a kúpi si napríklad doplnok výživy s obsahom superpotraviny, väčšinou mu neublíži.
Stretol som sa však aj s prípadmi, kedy ľudia, najmä v súvislosti s veľmi vážnymi diagnózami, siahali po alternatívnej liečbe vo forme “superpotravín”. Je v poriadku, ak pacient niečo podobné vyskúša, ale len za predpokladu, že tým nenahradí konvenčnú liečbu.
Za celú svoju prax som sa nestretol s jediným prípadom, aby superpotravina, či už vo forme doplnku výživy alebo vo svojej prirodzenej podobe, vyriešila problém napríklad v súvislosti s chudnutím, priberaním, závažnou diagnózou.
Z tohto dôvodu sa vždy klientov, ktorí mi oznámia, že konzumujú doplnky výživy z koncentrovaných superpotravín pýtam, za akým účelom ich užívajú. Podľa odpovede ich viem následne naviesť na správne riešenie. Áno, niekedy suplementácia alebo konzumácia takýchto potravín vie mierne napomôcť požadovanému cieľu, avšak vo väčšine prípadov má prílišný focus na tieto potraviny a doplnky skôr negatívny vplyv.
Mávnutie ruky nad prílišnou konzumáciou a fixáciou sa na niektoré superpotraviny môže viesť k problémom. Uvádzam síce extrém, ale zažil som ľudí, ktorí konzumovali nesmierne množstvo “potravín” obsahujúcich vysoké hodnoty vitamínov a antioxidantov, avšak žiadnu energiu a skončili v nemocnici ako malnutriční (podvyživení) pacienti na lôžku, nakoľko nemali ani energiu sedieť na stoličke. Museli ich doslova vykrmovať maslom, chlebom a knedľami, aby im zachránili život.
Nie nadarmo je na každom doplnku výživy upozornenie – neslúži ako náhrada vyváženej a pestrej stravy a zdravého životného štýlu.