HYPOALERGÉNNA STRAVA U PSOV
Pes môže okrem potravinovej intolerancie, ktorá je daná geneticky trpieť aj alergiou, ktorej príznaky sa objavia po požití problematického alergénu. Desať percent všetkých prípadov alergií u psov sú potravinové alergie. U alergického zvieraťa imunitný systém nadmerne reaguje a vytvára protilátky proti látkam, ktoré by za normálnych okolností toleroval. Pri alergickej reakcii na potravinu sa vytvárajú protilátky na niektorú súčasť potravy, zvyčajne voči bielkovinám alebo cukrom.
Kapitoly
Aké sú najbežnejšie alergény u psov?
Najčastejšie sú psi alergickí na sóju, lepok, mliečne výrobky, rôzne typy mäsa ako kuracie, hovädzie, menej často jahňacie mäso, či ryby.
Aké sú príznaky potravinovej alergie?
Môže ísť o svrbenie, kožné ochorenia, chronické hnačky, plynatosť, zvracanie, často chudnutie, nedostatok energie, ale i výtok z očí, nosa, červené oči a dokonca i agresivita.
Čo môžeme urobiť, keď existuje podozrenie, že pes trpí potravinovou alergiou?
Najlepšou a najpresnejšou metódou diagnostiky potravinovej alergie je kŕmenie hypoalergénnou stravou počas ôsmich až dvanástich týždňov, čo nazývame eliminačná štúdia. Aby bola táto špeciálna strava skutočným vylučovacím pokusom pre zviera, nesmie obsahovať žiadne prísady, ktoré zviera v minulosti jedlo. To tiež vyžaduje, aby sa zviera počas skúšobného obdobia nekŕmilo žiadnymi ďalšími potravinami, pochúťkami alebo doplnkami, vrátane ochutených vitamínov. Treba dať pozor aby krmivo alebo konzerva neobsahovala prímesy s iným druhom mäsa alebo obilnín.
Ako dlho sa môže podávať takéto krmivo?
Hypoalergénne krmivo je možné podávať dlhodobo, za predpokladu že dané krmivo je kvalitné s obsahom všetkých živín a minerálov. Treba podávať krmivo, ktoré zohľadňuje alergiu, vek, hmotnosť a dokonca i pohlavie. Aby mal majiteľ istotu, že zvieraťu nič nechýba je dobrá dobré sa obrátiť na veterinára.
Čo môže farmaceut odporučiť pacientovi, ktorý sa stará o psa s potravinovou alergiou?
Len čo sa zistí problematická potravinová látka, vyberie sa strava, ktorá neobsahuje tieto konkrétne látky. Dnes existuje množstvo dostupných, chutných, hypoalergénnych diét, s ktorými je možné kŕmiť psa po celý život. Vyberie sa krmivo s obsahom jedného druhu mäsa, najčastejšie jahňa s ryžou. Ak príznaky pretrvávajú treba skúsiť iné zloženie. Treba si dať pozor, existujú rôzne cenové triedy krmív. Od najnižšej ceny s obsahom napríklad múčok nie mäsa až po najdrahšie granule s obsahom hydrolyzovanej bielkoviny. Dôležité je zohľadniť váhu a vek a hlavne to, načo je senzitívny.
Aké špeciálne typy diét ešte existujú mimo potravinových alergií?
Okrem hypoalergénnych krmív existujú i také so zameraním na jednotlivé ochorenia ako napríklad krmivá určené na kĺby v prípade osteoartritídy, pri ochoreniach pečene, pri tvorbe kameňov, pri ochoreniach ľadvín, srdca, pre obéznych psov, s ochorením Diabetes mellitus, pri gastro ochoreniach, pri ochoreniach kože.
Spoluautor: MVDr. Ivan Fiebig