Ďalšie príspevky

Miniškola veteriny: Starostlivosť o mačiatka

Miniškola veteriny: Vonkajšie parazity u mačiek

Miniškola veteriny: Vnútorné parazity u mačiek

Miniškola veteriny: Starostlivosť o labky psa

Ďalšie príspevky

Na trhu existujú sirupy, tablety, prášky, oleje a rôzne maškrty na podporu imunity psa. Prečo je dôležité podporovať imunitu a ako pomôcť psovi, ktorý sa nakazí infekčným ochorením, sa dozviete v Miniškole veteriny s PharmDr. Patríciou Martišovičovou a psíkom Pinďom.

Imunitný systém rozpoznáva a bojuje proti cudzím mikroorganizmom a vnútorným modifikáciám, ktoré vedú k nedostatočným funkciám buniek a tkanív. Psi sú rovnako náchylní na rôzne ochorenia ako aj ľudia. Práve toto obdobie je typické zvýšeným výskytom infekčných ochorení aj u psov.

Kde sa najčastejšie pes nakazí a aké sú prejavy nákazy?

Psy vrátane šteniat sa zvyčajne nakazia časticami vírusu, ktorý sa nachádza vo vzduchu alebo v dýchacích sekrétoch infikovaných psov. Najčastejšie dochádza k nákaze vonku na prechádzke, v psích hoteloch, na cvičiskách, na sídliskách, v spoločnosti, kde je veľa zvierat ako sú napríklad výstavy.

U nakazených psov sa zvyčajne objavia výtoky z očí, horúčka, kašeľ, vracanie, hnačka a i.

Aké opatrenia je potrebné urobiť?

Psovi treba zabezpečiť teplé prostredie, dostatočný prísun tekutín a pokoj, ďalej vyhnúť sa miestam, kde je viac psov, poskytnúť psovi kvalitnú stravu.

Na kašeľ je vhodný sirup s medom a materinou dúškou alebo skorocelový sirup. Ako aj u ľudí, je odporúčané dávať sirup maximálne do 18-tej hodiny, aby pes neodkašliaval aj v noci. Ak kašeľ neutícha, je potrebné sa obrátiť na veterinára.

Samozrejmosťou by malo byť vydezinfikovanie všetkých hračiek, obojkov, miest, kde pes spí alebo sa pohybuje.

Aby pes ostal zdravý, základom je prevencia. Majiteľom odporúčame podporovať imunitu psa celoročne.

Ako podporiť imunitu psa?

Na trhu existujú sirupy, tablety, prášky, oleje a rôzne maškrty. Obsahujú betaglukány, vitamíny, spirulinu, šípky, probiotiká, rybí olej, omega 3 a 6 mastné kyseliny, či kolostrum. Samozrejmosťou by malo byť odčervovanie, ktoré ak zanedbáme, môžu vznikať u psa rôzne ochorenia prenosné aj na človeka.

Aby sme zabránili u psíka rôznym ochoreniam a vyhli sa nákladným ošetreniam u veterinárov, pripomenieme majiteľovi možnosť zaočkovať psíka. Na Slovensku je povinné očkovanie iba proti besnote, čo je ochorenie, ktoré spolu s leptospirózou zaraďujeme medzi zoonózy – ochorenia prenosné na človeka i na iné zviera. Ďalšie ochorenia, pri ktorých by mal byť pes zaočkovaný sú psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene a už spomínaná leptospiróza, parainfluenza, leishmanióza, babesióza, tetanus a rôzne iné. Zaočkovať sa môžu iba zdraví psi, odčervení a bez parazitov.

 

Stiahnuť veterinárneho poradcu

Spoluautor: MVDr. Ivan Fiebig

Kľúčové slová / ,
Indikácie /

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke.