Ďalšie príspevky

Liečba anémie sa líši v závislosti od typu a príčiny

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom flavonoidov III.

Úloha farmaceuta v manažmente systémového lupus erythematosus

Efektívna liečba astmy

Ďalšie príspevky

Vlasy sú odpradávna vnímané ako jeden z ideálov krásy. Mať krásne lesklé a husté vlasy je
dar. V našom tele plnia okrem estetickej funkcie, funkciu termoregulačnú a ochrannú. Je
však mnoho pacientov, ktorí to šťastie nemajú a trápia ich problémy s vypadávaním
vlasov, ich lámaním či lupinami.

 

  1. Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov je prirodzený a cyklický proces. Vlasy sa obnovujú nezávisle jeden na druhom. Denne prídeme približne o 100 kusov vlasov, a pritom si to ani neuvedomujeme.

Problém nastáva, pokiaľ dôjde k ich masívnejšej redukcii. Tá môže byť zapríčinená faktormi ako sú stres, poruchy štítnej žľazy, hormonálna nerovnováha (tehotenstvo, menopauza), anémia, kožné ochorenia alebo následkom farmakoterapie (chemoterapeutiká, antikonvulzíva, antidepresíva, beta-blokátory).

Ako vypadávanie vlasov obmedziť?

  • Vyhnúť sa stresu.
  • Zlepšiť životosprávu – zaradiť do jedálnička vitamíny skupiny B, zinok, železo, aminokyseliny (metionín).
  • Znížiť množstvo stylingových vlasových produktov a tepelných úprav.
  • Dopriať pokožke hlavy masáž.
  • Používať kvalitnú vlasovú kozmetiku obohatenú o výťažky z bylín (napr. žihľava, lopúch, rozmarín) a prípravky s obsahom chinínu a kofeínu podporujúce prekrvenie vlasovej pokožky.
  • Z účinných látok dostupných v lekárni sú to ďalej 2 molekuly – minoxidil a aminexil. Minoxidil pôsobí vazodilatačne, podporuje prekrvenie vlasových končekov a ich zásobenie živinami. Aminexil zastavuje fibrózu vlasových korienkov, čím nedochádza k stláčaniu ciev zásobujúcich vlasové korienky, a tým k vypadávaniu vlasov.
  1. Lupiny

Lupiny sú útvary tvorené odumretými bunkami pokožky, ktorá sa rýchlo olupuje následkom porušenia prirodzenej mikrobiálnej rovnováhy.

Rozoznávame 2 typy lupín. Prvým sú suché lupiny, tvorené jemnými bielymi šupinkami. Typicky rýchlo opadávajú a zanechávajú prach na tmavom oblečení. Druhým typom sú mastné lupiny. Bývajú žltkasté a sú spájané s nadprodukciou kožného mazu. Na rozdiel od suchých lupín sa držia na vlasovej pokožke.

Prečo lupiny vznikajú?

Za najčastejšieho pôvodcu sa považuje kvasinka rodu Malassezia. Táto kvasinka je bežne prítomná na vlasovej pokožke. Pokiaľ ale dôjde k jej premnoženiu, pokožka vlasov sa podráždi a tento proces vedie k nadmernej obnove buniek vlasovej pokožky.  

Vznik lupín môže byť spájaný aj s iným kožným ochorením, napríklad seboroickou dermatitídou, psoriázou či ekzémom.

Ako sa lupín zbaviť?

V rámci terapie sa používajú tri typy látok – fungicídne, keratolytické a protizápalové. Fungicídne látky redukujú premnožené kvasinky. Patria medzi ne selénium disulfid, pikoron olamín, ketokonazol a pyritión zinku.

Kyselina salicylová svojim keratolytickým pôsobením znižuje množstvo šupiniek.

Protizápalové látky, kortikosteroidy, účinkujú proti akútnym prejavom zápalu. Ich použitie je krátkodobé a vyžaduje konzultáciu s lekárom.

Pokožke hlavy neprospieva ani vlhko, ani chladné počasie. Vlasy si preto po umytí radšej poriadne vysušte. Dôležitý je nielen správny výber šampónu, ale aj jeho aplikácia a následné dôkladné vymytie.

PharmDr. Patrícia Čečková

Kľúčové slová / ,

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke.