Infekcie močových ciest v tehotenstve
>
>
Infekcie močových ciest v tehotenstve

 

 

So zápalom močového traktu sa v tehotenstve stretávame frekventovane. Jedným z dôvodov sú napríklad anatomické zmeny v močovom systéme. Rast maternice spôsobuje zvýšený tlak na močový mechúr, čo zhoršuje vyprázdňovanie mechúra a zvyšuje riziko infekcie. Vplyv na močové cesty v tehotenstve majú aj hormóny. Progesterón v tehotenstve zapríčiňuje rozšírenie močovej rúry, čo uľahčuje prenikanie baktérií. Mení sa aj zloženie moču (obsahuje viac glukózy a proteínov). Pri adekvátnej liečbe tieto infekty nepredstavujú ohrozenie pre matku ani plod.

Bežné prejavy infekcie močových ciest

Infekt v močovom trakte sa môže vyskytovať na jednom alebo viacerých miestach – obličky, močovod, močový mechúr, močová rúra.

Symptómy sú napríklad:

  • častá potreba močiť,
  • bolesť pri močení,
  • bolesť v podbrušku a v oblasti krížov,
  • močenie menšieho množstva moču,
  • zakalený, zapáchajúci moč,
  • prítomná krv v moči.

Pacientku je nevyhnutné odporučiť k lekárovi v prípade, že infekt pretrváva viac dní a liečba bežnými voľnopredajnými liekmi a výživovými doplnkami nie je dostatočná. Závažnejšie symptómy, ktoré môžu hovoriť o silnejšom infekte, prípadne o postihnutí obličiek, sú napríklad zvýšená teplota, rozsiahlejší výskyt krvi v moči, vracanie, intenzívna bolesť na jednej strane chrbta.

 

Liečba infekcií močových ciest v tehotenstve

Pri miernejších formách infekcií môžu postačovať výživové doplnky a voľnopredajné lieky. Zložky, ktoré sa bežne používajú sú napríklad:

  • Extrakty z brusníc – užívanie brusníc a extraktu z brusníc je bezpečné počas celého obdobia tehotenstva.
  • D – manóza – rovnako ako extrakt z brusníc, aj D – manóza je bezpečnou a efektívnou možnosťou liečby infekcií močového traktu. Mechanizmus účinku D – manózy je zhoršenie adhézie baktérií na endotel buniek močových ciest. D – manóza je vhodnou zložkou aj ako prevencia pri opakovaných infektoch.
  • Diuretické byliny ako zlatobyľ obyčajná, rozmarín lekársky, lipkavec obyčajný, petržlen záhradný, palina pravá, kapsička pastierska, praslička roľná a ďalšie sa počas gravidity nepoužívajú. Čajové urologické zmesi teda nie sú v tehotenstve vhodné.

 Antibiotiká indikované v tehotenstve

Bezpečnú a účinnú antibiotickú liečbu volí lekár. Medzi liečivá bezpečné počas tehotenstva patrí napríklad amoxicilín, penicilíny. Jednorázová dávka fosfomycínu by mala byť podaná len v prípade dôkladného zhodnotenia lekárom, nakoľko liečivo prechádza cez placentárnu bariéru.

Cefuroxím by mal byť indikovaný po zvážení rizika. Ciprofloxacín, kombinácia sulfametoxazol a trimetoprim a taktiež tetracyklínové antibiotiká sú v tehotenstve kontraindikované.

Mgr. Kristína Kristályová

Zadajte frázu, ktorú hľadáte a stlačte enter

Shopping Cart

Žiadne produkty v košíku.

SF.sk test

FREE
VIEW