Infekcie močových ciest u detí
>
>
Infekcie močových ciest u detí

U novorodencov je toto ochorenie častejšie u chlapcov. Neskôr v školskom veku sa mení pomer ochorení u dievčat a chlapcov v pomere 10:1. V období leta (návštev kúpalísk) a na jeseň býva toto ochorenie najčastejšie.

Existujú 3 druhy ochorenia močových ciest:

  1. Ochorenie obličiek
  2. Ochorenie dolných močových ciest
  3. Bakteriálne ochorenie bez príznakov

 

Nebezpečné sú opakujúce sa zápaly močových ciest, ktoré môžu spôsobiť vznik vysokého krvného tlaku v dospelosti následkom poškodenia obličiek, ktoré regulujú vylučovanie vody z tela. Ich poškodením sa udržuje voda v tele a to spôsobuje zvýsený krvný tlak.

Prejavy infekcie močových ciest

Náhle stúpajúca teplota nad 38 stupňov Celzia spočiatku bez iných symptómov, neskôr sa pridruží nechutenstvo a malátnosť.

Pri infekciách dolných močových ciest býva bolesť pri močení a taktiež znížené vylučovanie moču. Môže byť prítomná zmena farby moču a nepríjemný zápach.

Infekcie močových ciest bývajú spôsobené nevhodnou hygienou alebo zníženou imunitou napríklad pri inom ochorení (prerezávanie zubov). Spôsobujú ich väčšinou baktérie Escherichia coli. Táto baktéria sa vylučuje z tela vo väčšom množstve cukrom D-manóza. Do močových ciest preniká z črevnej mikroflóry.

Liečba spočíva v úprave stravy, tekutín a prídavkom liekov. Ak príde do lekárne rodič, ktorého dieťa má vysoké horúčky bez iných príznakov, odporučte mu návštevu lekára. Následne mu odporučte sterilnú skúmavku, pretože vzorka moču z iných nádobiek nie je vhodná a poskytuje skreslené a kontaminované vzorky moču. Najlepšie je odber moču u dieťaťa, ktoré už vie chodiť, vykonávať vo vani.

Na liečbu sa odporúčajú antibiotiká, ktoré predpíše pediater po jeho zvážení. Podpornou a preventívnou liečbou sú výživové doplnky s obsahom extraktu z brusníc a D-manózy. Účinné látky, ktoré pôsobia vytesňujúco a antiadhezívne vyskytujúce sa v plodoch brusníc sú proantokyanidíny (PAC), antokyanidíny a kyselina ellagová. Tieto látky vytesňujú baktérie zo stien močových ciest. Na ich vyplavenie sa odporúča následne po užití výživových doplnkov, či šťavy z brusníc prijať väčšie množstvo vody.

Na zníženie teploty sa preferuje paracetamol, pretože u ibuprofénu hrozí riziko renálnej akútnej insuficiencie pri dehydrovaných deťoch.

Na úpravu mikrocenózy sa odporúčajú probiotiká, ktoré vytesnia patogény zo sliznice čriev. Avšak tento mechanizmus nebol potvrdený žiadnou štúdiou.

Na dosiahnutie správnej liečby a prevencie vzniku zápalu močových ciest u detí je nutné poučiť rodiča aj o vhodnej strave, pitnom režime a hygiene dieťaťa.

Liekové formy

U detí do 3 rokov je vhodná sirupová forma výživového doplnku. Túto liekovú formu však môžeme odporúčať až do 6 rokov života dieťaťa kvôli lepšej znášanlivosti v porovnaní s tabletovou formou. Nutné je upozorniť rodiča, aby sirup, šťavu či suspenziu pred použitím dostatočne pretrepal. U väčších detí, ktoré nemajú problém s prehĺtaním tabliet, môžeme odporučiť aj túto formu. U detí do 2 rokov je vhodné odporučiť brusnicové šťavy zriedené s dojčenskou vodou v pomere 1:1.

Strava

Dôležité je vyhýbať sa strave, ktorá dráždi sliznicu močových ciest ako sú korenené a pikantné jedlá, muškátový oriešok, čierne korenie, štiplavá paparika, tymián, chren, horčica, cesnak, vanilka, čokoláda, citrusy.

Odporúča sa pridať do stravy potraviny, ktoré pôsobia zásadito, a to napríklad ryby, mäso, vajcia, strukoviny, brokolica, jablko.

Pitný režim

Dôležité je zvýšiť príjem tekutín a to tak, aby dieťa močilo každé 3 až 4 hodiny a moč má byť svetložltej farby. Dochádza k vyplavovaniu patogénov a k zamedzeniu rastu počtu baktérií. Dôležité je, aby nápoj nebol studený ale teplý, prípadne izbovej teploty.

Prospešne pôsobia nesýtené nápoje a urologické čaje, jablkový džús, brusnicová šťava. Pri liečbe antibiotikami sa odporúčajú 3 poháre za deň a preventívne 1 pohár denne brusnicovej šťavy.

Hygiena

U dievčat je dôležité umývanie od lonovej spony smerom ku konečníku. Dôležité je pravidlené vymieňanie plienok. Preferuje sa sprchovanie pred kúpeľom. Dôležité je vynechať pri hygiene v spodnej oblasti mydlá a sprchové oleje. Odporúča sa použiť len čistú vodu.

Ing. Mária Lamparská

Zadajte frázu, ktorú hľadáte a stlačte enter

Shopping Cart

Žiadne produkty v košíku.

SF.sk test

FREE
VIEW