Aloa pravá (Aloe vera) je rastlina známa pre svoje blahodarné účinky už od počiatku vekov. Priaznivo vplýva na ľudské zdravie a krásu.
Listy Aloe vera sú zložené z troch vrstiev. Vonkajšia kôra má ochrannú funkciu. Je bohatá na bielkoviny a sacharidy. Stredná vrstva latexu obsahuje antrachinóny a glykozidy. Vnútorná vrstva má gélovú konzistenciu. Je zložená najmä z vody, zvyšok gélu tvoria sacharidy, aminokyseliny, vitamíny, lipidy a rastlinné steroly.
Aloe vera gél
Aloe vera gél sa používa najčastejšie v dermatológii a kozmetike. Je bohatý na celú škálu aktívnych látok, medzi ktoré patria:
- Enzýmy – enzým bradykináza pomáha znižovať zápal pri lokálnej aplikácii na pokožku, zatiaľ čo iné druhy enzýmov napomáhajú rozkladu cukrov a tukov.
- Vitamíny – obsahuje vitamín A, C a E, ktoré pôsobia antioxidačne. Taktiež vitamín B12, kyselinu listovú a cholín.
- Minerály – poskytuje vápnik, chróm, meď, selén, horčík, mangán, draslík, sodík a zinok.
- Cukry – obsahuje monosacharidy (glukóza a fruktóza) a polysacharidy (glukomanány/polymanózy). Glukomanán v kombinácii s rastovým faktorom má liečivé vlastnosti využívané napríklad v terapii rán a popálenín.
Z gélu Aloe vera bol izolovaný glykoproteín alprogén s antialergickými vlastnosťami a protizápalová zlúčenina, C-glukozylchromón.
- Mastné kyseliny – poskytuje rastlinné steroly majúce protizápalový účinok. Z nich lupeol má aj antiseptické a analgetické vlastnosti.
- Hormóny – auxíny a giberelíny, ktoré pomáhajú pri hojení rán a majú protizápalový účinok.
- Aminokyseliny, kyselina salicylová (protizápalová, antibakteriálna), lignín a saponíny.
Aloe vera gél má prospešné vlastnosti v terapii rán a popálenín, kde podporuje hojenie rán a skracuje dĺžku liečby. Zvyšuje tvorbu kolagénu a kyseliny hyalurónovej. Možno ho použiť aj na lokálnu liečbu vírusu herpes simplex, kde pomáha hojeniu lézií. Má tiež hydratačný účinok, sťahuje póry a vyhladzuje vrásky, preto je obľúbený v kozmetickom priemysle.
Vykazuje priaznivý účinok v liečbe akné v kombinácii s retinolom. Aloe vera gél, aplikovaný ráno a večer v kombinácii s lokálnym retinolom, môže byť účinnejší pri znižovaní akné ako použitie retinolu samotného.
Keďže Aloe vera gél znižuje začervenanie, šupinatenie, svrbenie a zápal, možno ho použiť ako doplnkovú terapiu miernej až stredne ťažkej psoriázy a seborey.
Ďalšie využitie má na terapiu aftóznej stomatitídy, mukozitídy a ulceróznej kolitídy.
Aloe vera latex
Menej používaný je latex. Obsahuje antrachinóny, ktoré pôsobia ako silné laxatívum. Zvyšujú obsah vody v čreve, stimulujú sekréciu hlienu a peristaltiku čriev. Aloín a emodín majú ďalej antibakteriálny, antivirotický a analgetický účinok. Konzumácia aloe latexu môže spôsobovať bolesti brucha a kŕče. Aloe latex alebo extrakt z celých listov užívaný perorálne môže byť nebezpečný a vo vysokých dávkach viesť k akútnemu zlyhaniu obličiek.
Bezpečnosť Aloe vera a možné interakcie:
- Pozornosť treba venovať aj liekom na riedenie krvi a možnej kombinácii sa radšej vyhnúť.
- Neodporúča sa konzumovať deťom do 12 rokov, tehotným a kojacim ženám.
- Digoxín – perorálne použitie aloe latexu môže znížiť hladinu draslíka. Nízky draslík môže zvýšiť vedľajšie účinky digoxínu. Spoločné užívanie sa neodporúča.
- Antidiabetiká – perorálne použitie aloe latexu, ak sa užíva v kombinácii s liekmi na cukrovku, môže zvýšiť riziko hypoglykémie.
- Laxatíva – perorálne užívanie aloe latexu v kombinácii s iným preháňadlom môže nadmerne stimulovať črevá a viesť k dehydratácii.
- Diuretiká – perorálne užívanie aloe latexu v kombinácii s diuretikom môže potencovať vyplavovanie draslíka z organizmu a viesť k zníženej hladine draslíka v organizme. Rovnako môže viesť k dehydratácii.
PharmDr. Patrícia Čečková