Ďalšie príspevky

Liečba anémie sa líši v závislosti od typu a príčiny

Liečivé rastliny používané na zosilnenie vylučovania moču s obsahom flavonoidov III.

Úloha farmaceuta v manažmente systémového lupus erythematosus

Efektívna liečba astmy

Ďalšie príspevky

Pod pojmom aktívne látky v kozmetike rozumieme tú zložku daného prípravku, ktorá je zodpovedná za jeho najhlavnejšie vlastnosti a účinky na pleť. Aktívne látky majú rôzne chemické štruktúry a mechanizmy účinku, z ktorých vieme vyvodiť ich účinky, ale aj vzájomné interakcie, prípadne schopnosť vyvolať iritáciu alebo iné kožné ťažkosti.

Najbežnejšie aktívne látky v kozmetike

Medzi najfrekventovanejšie používané aktívne látky v súčasnosti radíme napríklad retinoidy, AHA (kyselina glykolová, jablčná, citrónová) a BHA (kyselina salicylová) kyseliny, vitamín C, niacínamid, kyselina hyalurónová. O účinnosti danej aktívnej látky v produkte rozhoduje viacero faktorov, najmä koncentrácia ale aj forma, v ktorej sa nachádza. Efektivitu aktívnych látok ovplyvňujú aj pomocné látky obsiahnuté v produkte.

Retinol a jeho interakčný potenciál

Retinol – patrí medzi jednu z najúčinnejších aktívnych látok v kozmetike. Má silný potenciál vyvolať iritáciu a to najmä u pacientov s citlivou pleťou, prípadne s atopiou, rosaceou a podobne. Pri zavádzaní retinolu do rutiny odporučíme pacientom začať s čo najnižšou koncentráciou v nižšej frekvencii. Retinol prípadne môžeme zriediť, a to vhodným nočným krémom.

V začiatkoch používania sa retinol nekombinuje s AHA a BHA kyselinami, benzoyl peroxidom a vitamínom C. Ak to pokožka toleruje, tieto zložky je možné kombinovať. Nezabúdame však na nevyhnutnosť SPF faktora.

Zásady pri kombinovaní aktívnych látok

  • Pri zavádzaní novej aktívnej látky ju odporučíme vyskúšať na menšej časti tváre, hlavne ak sa jedná o invazívnejšie aktívne látky (retinol, AHA a BHA kyseliny, benzoylperoxid).
  • Ak sa jedná o pacienta, ktorý chce aktívne látky kombinovať, no nemá na to dostatok skúseností, siahneme po produktoch s viacerými aktívnymi zložkami v jednom prípravku. Kozmetika by mala byť vyrábaná s ohľadom na prípadné inkompatibility a riziko reakcie je pri použití jedného produktu nižšie ako pri samostatnom kombinovaní pri nedostatku vedomostí.
  • Edukujte o nevyhnutnosti prestať používať danú látku vždy, keď sa vyskytne podráždenie alebo alergia. Používanie aktívnej látky aj napriek podráždeniu pokožky vedie k zhoršeniu stavu a následnej predĺženej dobe regenerácie pokožky.
  • Dráždivé látky odporúčajte kombinovať s upokojujúcimi zložkami. Takými sú napríklad kyselina hyalurónová, ceramidy, cica produkty. Kyselina hyalurónová a ceramidy sa v koži vyskytujú prirodzene, riziko podráždenia je minimálne.
  • SPF faktor by sa mal aplikovať ako posledný krok skin care rutiny. Pri používaní aktívnych látok sa SPF musí používať denne, nielen počas slnečných dní. Odporučiť môžeme chemické alebo minerálne filtre, v závislosti od typu pokožky a jej potrieb.

Mgr. Kristína Kristályová

Nenechaj si ujsť najnovšiu limitku

Jej posolstvom je vyjadriť osobnosť farmaceuta ako odborníka a poskytnúť mu kvalitné oblečenie do lekárne alebo na voľný čas, v ktorom sa bude cítiť pohodlne.

Stiahni si mobilnú appku

Novinky a edukatívny obsah pre farmaceutov vždy poruke.